AKTUALNOŚCI

Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczna droga do szkoły” w powiecie olkuskim

„Bezpieczna droga do szkoły” to akcja, której głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach, a także propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Początek października jest okazją do podsumowania tych działań realizowanych przez olkuską policję.

Przez cały wrzesień, w rejonach szkół widoczni byli policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi oraz funkcjonariusze prewencji. Mundurowi z drogówki reagowali na wszelkie przypadki wykroczeń w relacji pieszy-kierujący. Czuwając nad bezpieczeństwem, funkcjonariusze  kontrolowali pojazdy i autokary przewożące dzieci i młodzież. Takich kontroli było 12. Policjanci sprawdzali  stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Nadzorem objęto 47 szkół powiatu olkuskiego. W ich pobliżu policjanci ujawnili 132 wykroczenia drogowe, w tym 126 kierujących jadących z nadmierną prędkością, 4 przypadki niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz 2 przypadki niewłaściwego przewożenia dzieci w samochodach. W związku z tymi wykroczeniami policjanci nałożyli 87 mandatów karnych i pouczyli 43 osoby. W rejonie szkół  zatrzymali także 3 nietrzeźwych kierujących. 
Do szkół zawitali policjanci dzielnicowi, policjanci ruchu drogowego oraz policjantka zajmująca się prewencją kryminalną.  Spotkania dzielnicowych odbyły się w ramach nowej koncepcji działań „Dzielnicowy bliżej nas”. Pogadanki o bezpieczeństwie kierowane były głównie do uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych. Policjanci nie tylko uświadamiali, które miejsca przeznaczone do przechodzenia są bezpieczne, ale wraz z uczniami wyszli zza szkolnych ławek i na przejściach dla pieszych, przypominali jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak zachować się sytuacji, gdy na drodze nie ma chodnika. 
Przez ostatnie dni mundurowi odwiedzili 47 szkół naszego powiatu. Spotkali się z najmłodszymi uczniami prowadząc prelekcje nt. bezpieczeństwa. Takich spotkań było 189. Dużo uwagi poświęcali odblaskom uświadamiając dzieciom jak ważne jest ich noszenie. Informowali również o kolejnej policyjnej akcji „Odblaskowa szkoła”.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” cieszy się dużą popularnością i zrozumieniem wśród rodziców i nauczycieli. Profilaktyką z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym są zainteresowani pedagodzy starszych klas szkół podstawowych oraz przedszkoli. Dlatego też w październiku policjanci będą kontynuować te działania i będą spotkać się z przedszkolakami. Z kolei policjanci ruchu drogowego, dbając o bezpieczeństwo na drodze, będą kontrolowali autokary i busy, którymi przewożone są dzieci do szkół.  

 

Powrót na górę strony