AKTUALNOŚCI

Policjanci z powiatu krakowskiego zabezpieczyli blisko 70 tysięcy sztuk papierosów bez polskiej akcyzy

Data publikacji 13.10.2021

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie nie ustają w walce z nielegalnym biznesem tytoniowym. Tym razem udaremnili wprowadzenie do obrotu blisko 70 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. 48-letni obcokrajowiec został zatrzymany i usłyszał zarzut.

8 października, w godzinach porannych w Krakowie policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości akcyzowej zauważyli przejeżdżającego chryslera, kierowanego przez znanego im  48-letniego obcokrajowca mieszkającego w Krakowie. Wiedząc, że mężczyzna jest powiązany z nielegalnym biznesem tytoniowym zatrzymali go do kontoli, celem sprawdzenia przewożonego przez niego bagażu.  Podczas przeszukania w przestrzeni bagażowej pojazdu ujawnili 15 tysięcy sztuk papierosów bez polskiej akcyzy. Podczas przeszukania znaleźli też klucze do innego pojazdu oraz  pilota, jak ustalili, od bramy do podziemnego garażu mieszczącego się w Krakowie, w którym pojazd ten miał być zaparkowany. Stróże prawa zatrzymali 48-latka i udali się na przeszukanie do miejsca jego zamieszkania oraz wspomnianego garażu, ujawniając wewnątrz zaparkowanego forda kolejne ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych. Łącznie, policjanci zabezpieczyli 70 tysięcy sztuk papierosów bez polskiej akcyzy.
Podejrzany jeszcze tego samego dnia usłyszał w komendzie zarzut uchylania się od opodatkowania poprzez nabycie i pomaganie w zbyciu i ukryciu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a także zamiaru wprowadzenia ich do obrotu oraz nieujawnienia właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania. Za popełnione przestępstwo podejrzanemu grozi do 3 lat więzienia.
Według wyliczeń śledczych wprowadzenie do obrotu takiej ilości nielegalnych wyrobów akcyzowych naraziłoby Skarb Państwa na utratę ponad 66 tysięcy złotych.

 

Powrót na górę strony