AKTUALNOŚCI

Działania policjantów w powiecie oświęcimskim na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego

Data publikacji 09.02.2022

Oświęcimscy policjanci dbając o bezpieczeństwo na drogach bezustannie eliminują z dróg osoby zagrażające bezpieczeństwu innych uczestników ruchu. W ciągu kilku ostatnich dni, zostało zatrzymanych przez nich aż ośmiu kierowców, którzy złamali prawo.

W sobotę (5.02.br.) wieczorem, policjanci z oświęcimskiej grupy Speed pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Kęt. Tuż po godzinie 19, na ulicy 3 – go Maja zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Audi, którym podróżowało dwóch mieszkańców Kęt. Gdy tylko kierowca opuścił szybę w drzwiach pojazdu policjanci od razu wyczuli wydobywającą się z wnętrza woń marihuany.  Podczas przeszukania audi funkcjonariusze znaleźli woreczek z marihuaną oraz młynek do kruszenia suszu. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do kęckiego komisariatu Policji. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania  24 – letniego kierowcy funkcjonariusze znaleźli woreczek z marihuaną. Ustalili również, że narkotyki znalezione w samochodzie były własnością 27 – letniego pasażera.  Aby ustalić czy kierowca prowadził samochód będąc pod wpływem środków odurzających do badań została mu pobrana krew.
W nocy z soboty na niedzielę (5/6.02.br.) tuż po godzinie 1 na ulicy Kościuszki w Kętach, policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z miejscowego komisariatu zauważyli samochód marki Seat, którego kierowca wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej nie zatrzymał się przed znakiem drogowym „stop”. Mundurowi włączyli sygnały uprzywilejowania i już po chwili kontrolowali sprawcę wykroczenia, od którego wyczuli woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 26 – latka wykazało 0,56 promila alkoholu.
W niedzielę  (6.02.br.) po południu, policjanci z oświęcimskiej grupy Speed pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na trasie Oświęcim – Kęty. Tuż przed godziną 16, w Łękach na ulicy Piastowskiej do kontroli drogowej zatrzymali 48 – letniego mieszkańca Sosnowca, kierującego  samochodem  marki Peugeot, który jechał z prędkością 102 km/h,  przy dozwolonej prędkości 50km/h. W związku z przekroczeniem prędkości policjanci nałożyli na kierującego mandat oraz punkty karne, a także zatrzymali jego prawo jazdy.
Również w niedzielę, tuż przed godziną 18 policjanci z oświęcimskiej grupy Speed zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki BMW, który na ulicy Chemików w Oświęcimiu, w miejscu  w którym obowiązywało ograniczenie prędkości do 50km/h,  jechał o 38 km/h więcej. Podczas kontroli okazało się, że kierujący samochodem 30 – letni mieszkaniec województwa podlaskiego, oprócz  wykroczenia dopuścił się również przestępstwa drogowego. Z bazy danych wynikało, że w 2020 roku kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy w związku z przekroczeniem 24 punktów karnych, natomiast w 2021 roku zostały mu cofnięte uprawnienia do kierowania.
W niedzielny wieczór, o godzinie 19 funkcjonariusze drogówki na ulicy Grunwaldzkiej w Babicach zauważyli samochód marki Opel, którego kierowca nie trzymał prostego toru jazdy.  Mundurowi natychmiast włączyli sygnały uprzywilejowania, a kiedy kierowca zatrzymał się przystąpili do kontroli drogowej.  Kiedy tylko kierowca opuścił szybę w drzwiach pojazdu policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości 50  – letniego mieszkańca gminy Oświęcim wykazało 1 promil alkoholu. W poniedziałek (7.02.br.) tuż po godzinie 15, na ulicy Beskidzkiej w Grojcu policjanci z oświęcimskiej grupy Speed zatrzymali 35 – latka, prowadzącego mercedesa który miał 0,7 promila w organizmie oraz posiadał zakazu kierowania. Meżczyzna został zatrzymany, ponieważ zlekceważył obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Zastrzeżenie policjantów wzbudził również stan pojazdu, w którym ujawniono wycieki płynów eksploatacyjnych oraz zużyte ogumienie. 
O godzinie 18, policjanci z oświęcimskiej grupy Speed w Łękach na ulicy Piastowskiej do kontroli drogowej zatrzymali volkswagena, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Powodem kontroli był fakt, że kierowca nie korzystał z pasów bezpieczeństwa, a ponadto słychać było, że samochód ma usterkę układu wydechowego.  W trakcie czynności policjanci zauważyli, że 24 – letni kierowca najprawdopodobniej znajduje się pod wpływem środków odurzających. Spostrzeżenie to potwierdziło badanie śliny mężczyzny. Tester narkotykowy wykazał opiaty oraz kokainę. Mężczyźnie do badań została pobrana krew. 
W nocy z poniedziałku na wtorek (7/8.02.br.), na ulicy Nosala policjanci Ogniwa – Patrolowo – Interwencyjnego Komisariatu Policji w Brzeszczach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę opla, który nie trzymał prostego toru jazdy.  Badanie stanu trzeźwości 42 – letniego mieszkańca gminy Brzeszcze wykazało promil alkoholu.
Zatrzymani sprawcy za popełnione przestępstwa i wykroczenia  już wkrótce odpowiedzą przed sądem.
Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów, trzeźwość oraz rozsądek na drodze. Zapewniają  również, że  uczestnicy ruchu drogowego, którzy stwarzają poważne zagrożenie poniosą surowe konsekwencje lekceważenia prawa oraz bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.
 

Powrót na górę strony