Niewybuchy na terenie gminy Szczucin - AKTUALNOŚCI - Policja Małopolska

AKTUALNOŚCI

Niewybuchy na terenie gminy Szczucin

Mundurowi Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej zabezpieczali niebezpieczne znaleziska pochodzenia wojskowego.

Dziś (23.09.br.) na  niebezpieczny przedmiot z czasów II wojny światowej natrafił pracownik Spółki Wodnej w Szczucinie, który w trakcie wykonywania prac ziemnych związanych z odmulaniem rowu melioracyjnego w miejscowości Słupiec zauważył wystający z ziemi przedmiot przypominającą materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej. Na miejsce został wysłany patrol. Okazało się, że znaleziony przez zgłaszającego przedmiot to pocisk moździerzowy z czasów II wojny światowej i nie jeden lecz dwa pociski, gdzie drugi z nich został ujawniony przez policyjnego pirotechnika. Niewybuchy oraz miejsce jego odnalezienia zostało zabezpieczone do czasu przybycia saperów z Jednostki Wojskowej w Rzeszowie.
W każdym przypadku niewybuchy stanowią duże niebezpieczeństwo i narażenie na utratę naszego zdrowia, a nawet życia. Apelujemy o ostrożność. Pomimo, że znajdowane przedmioty przeleżały „bezczynnie” w ziemi przez długie lata, nadal stanowią zagrożenie. Pamiętajmy, aby przedmiotów takich nie dotykać ani nie próbować przenosić. Ważnym jest również, aby do czasu przybycia właściwych służb, miejsce odnalezienia niewypału bądź niewybuchu zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieświadomych zagrożeń.

 

Powrót na górę strony