AKTUALNOŚCI

Nietrzeźwy kierowca - konwojent miał przy sobie broń ostrą 

Data publikacji 27.06.2022

Policjanci z Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej zatrzymali 42-letniego pijanego kierowcę. Mężczyzna wykonywał konwój pieniędzy, a do tego posiadał przy sobie broń palną. 

W sobotę (25.06.br.) po godz. 7.30,  na ulicy Warszawskiej w Dąbrowie Tarnowskiej policjanci z drogówki sprawdzając trzeźwość kierujących, zatrzymali do kontroli drogowej volkswagena. Jechali nim  dwaj pracownicy ochrony konwojujący pieniądze. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało, że w jego organizmie znajduje się  ponad 0,5 promila alkoholu.

Policjanci odebrali konwojentowi broń z ostrą amunicją, którą następnie zabezpieczyli. Mundurowi zatrzymali również mieszkańcowi powiatu krakowskiego prawo jazdy. Pojazd wraz z cenną zawartością został przekazany szefowi ochrony. 42-latek musi teraz liczyć się także z cofnięciem pozwolenia na broń oraz licencji pracownika ochrony mienia. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może mu grozić do 2 lat pozbawienia wolności. 

Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.


Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:
- od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
- powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.   
 

Powrót na górę strony