AKTUALNOŚCI

„Bezpieczne wakacje” - kontrole i profilaktyka, wspólne działania olkuskiej Policji i Sanepid-u

Data publikacji 22.07.2022

Policja i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców a szczególnie dzieci i młodzieży wypoczywających na terenie naszego powiatu, rozpoczęli coroczną akcję „Bezpieczne wakacje”. Głównym celem tych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa uczestników letniego wypoczynku.

Każdego lata olkuscy policjanci wraz z pracownikami Sanepid-u kontrolują zgłoszone obozy i kolonie, w których uczestniczą dzieci i młodzież.  Wspólne działania obu instytucji polegały  na edukowaniu uczestników półkolonii  i kolonii organizowanych na naszym terenie. To także okazja do przeprowadzenia kontroli  pod kątem warunków epidemiologiczno-sanitarnych oraz  sprawdzenia sprawowania opieki nad najmłodszymi. Od początku wakacji na terenie powiatu olkuskiego  przeprowadzono 15 spotkań. Policjanci i pracownicy Sanepid-u spotkali się z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą  w Domaniowicach, Jaroszowcu i Olkuszu. W trakcie spotkań z uczestnikami letniego wypoczynku policjanci  rozmawiali o szeroko rozumianym bezpieczeństwie m.in.: w ruchu drogowym, w górach i nad wodą, o cyberzagrożeniach, o kontaktach z osobą obcą i o zagrożeniach jakie niesie ze sobą eksperymentowanie ze środkami psychoaktywnymi i spożywaniem alkoholu. Mundurowi w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” oraz „Bezpieczne wakacje” zachęcili także do wzięcia udziału w konkursie plastyczno – filmowym „Artystyczny przeWodnik”. Czas spotkań z najmłodszymi policjanci i pracownicy Sanepidu wykorzystują także do propagowania odpowiednich zachowań na terenie ośrodków wypoczynkowych.  
W zależności od grupy wiekowej uczestników w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”  i „Kreci mnie bezpieczeństwo” prowadzona jest  również kampania społeczna „ Nie daj się wypalić dopalaczom” mająca na celu profilaktykę związaną z używaniem środków psychoaktywnych i niebezpieczeństwa z tym związanego. Wspólne działania Policji i Sanepid-u będą kontynuowane aż do zakończenia wakacji. 
 

  • Grupa dzieci wraz z pracownikiem sanepidu, policjantem oraz opiekunami stoją w klasie lekcyjnej i pozują do zdjęcia.
  • Przed budynkiem policjant wraz z pracownikiem sanepidu oraz grupą dzieci i młodzieży  (część siedzi na schodach, część stoi) pozują do zdjęcia.
  • Grupa dzieci wraz z policjantem, pracownikiem sanepidu i opiekunem pozują do zdjęcia na tle altany. Pogoda letnia słoneczna.
Powrót na górę strony