AKTUALNOŚCI

Motocyklem uciekał przed policjantami

Data publikacji 22.03.2023

Pijany motocyklista nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl nie miał ubezpieczenia i nie był dopuszczony do ruchu. 18-letni mieszkaniec gminy Czarny Dunajec odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa i wykroczenia drogowe.

W miniony piątek w nocy, policjanci z Komisariatu Policji w Czarnym Dunajcu jadąc drogą wojewódzką nr 958, w miejscowości Podczerwone zauważyli jadący motocykl z niesprawnym oświetleniem, którego kierowca nie miał kasku ochronnego. Funkcjonariusze wydali motocykliście sygnał do zatrzymania pojazdu do kontroli drogowej. Kierowca jednośladu nie reagował jednak na polecenia mundurowych, przyspieszył i zaczął uciekać.  Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za uciekinierem. W pewnym momencie zajechali mu drogę, uniemożliwiając dalszą jazdę i zatrzymali siedzącego za kierownicą 18-latka. Szybko wyjaśnił się powód ucieczki młodego mieszkańca gminy Czarny Dunajec. Nie posiadał on uprawnień do prowadzenia motocykla i dodatkowo był pod wpływem alkoholu - badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1 promil. Dodatkowo motocykl nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC i nie był dopuszczony do ruchu.
18-latek odpowie karnie za przestępstwa tj. niezatrzymanie do kontroli drogowej, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za to  grozi mu nawet 15-letni  zakaz prowadzenia pojazdów, wysoka grzywna i kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy nawet do 5 lat. Policjanci powiadomią także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który za brak ubezpieczenia OC motocykla może nałożyć na jego właściciela karę finansową.  Za wykroczenie  tj.  kierowanie pojazdem bez uprawnień, policjanci sporządzą odrębny wniosek o ukaranie 18-latka do sądu, który obligatoryjnie orzeka wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę od 1500 nawet do 30 tysięcy złotych. Jeżeli pomimo sądowego zakazu 18-latek ponownie wsiądzie na motocykl, będzie podlegał karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat !
 

Powrót na górę strony