AKTUALNOŚCI

Epidemia koronawirusa - policjanci będą sprawdzać przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w placówkach handlowych

Data publikacji 25.06.2020

Krakowscy policjanci przypominają, że w związku z panującą epidemią COVID-19, nadal aktualne pozostają niektóre z wprowadzonych obostrzeń. Funkcjonariusze cały czas zwracają uwagę na to, czy mieszkańcy naszego miasta, turyści oraz wszystkie osoby przyjezdne przestrzegają obowiązujących zasad, mających na celu ochronę przed groźnym wirusem.

Ponieważ w ostatnim czasie obserwujemy niepokojące zjawisko nie stosowania się do obowiązku zakrywania nosa i ust w środkach komunikacji miejskiej jak również we wszelkiego rodzaju placówkach handlowych krakowska Policja rozpoczęła szeroko zakrojone działania mające na celu ograniczenie tej negatywnej i niezgodnej z przepisami sanitarnymi tendencji. Kilka dni temu rozpoczęto wspólną akcję z MPK, której celem jest przypomnienie pasażerom o obowiązku zakrywania ust i nosa podczas podróży tramwajami i autobusami. 
Policjanci w czasie codziennej służby będą także zwracać baczną uwagę  czy osoby przebywające w placówkach handlowych, usługowych lub na targach stosują się do obostrzeń związanych z zakrywaniem ust i nosa. Ponadto funkcjonariusze będą przypominać właścicielom bądź administratorom obiektów handlowych, że również oni bądź inni członkowie personelu, powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów. Policjanci przypomną również, że w razie konieczności mogą oni skorzystać z pomocy funkcjonariuszy, wzywając ich na miejsce.
Policjanci, którzy otrzymają zgłoszenie lub sami zauważą osoby nieprzestrzegające obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśniają przyczyny niestosowania się do zaleceń sanitarnych, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będą wyciągać wobec tych osób konsekwencje.
Jednocześnie policjanci przypominają, że w miejscach ogólnodostępnych  (np. drogi, place, cmentarze, zieleńce, parki, plaże, parkingi, nieruchomości wspólne) jeżeli nie jest możliwe zachowanie co najmniej dwumetrowego odstępu od innych osób, należy zakładać maseczki.
Pamiętajmy, że walka z koronawirusem nadal trwa, a zdrowie nasze i naszych najbliższych zależy w dużej mierze od naszej odpowiedzialnej postawy. Dlatego tak istotne jest stosowanie środków ochrony w przestrzeni publicznej. Wszystkie informacje o aktualnych ograniczeniach można znaleźć na stronie rządowej pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

 

Powrót na górę strony