AKTUALNOŚCI

Uroczystości w 84. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Data publikacji 15.09.2023

W Krakowie uroczystości patriotyczno-religijne w 84. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę zorganizowane przez Wojewodę Małopolskiego Łukasza Kmitę, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie dr hab. Filipa Musiała oraz prezesa Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie Józefa Kołodzieja odbędą się w najbliższą niedzielę. Nasza formacja także pamięta o bolesnej rocznicy.

Dzisiaj na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, przed  Obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, Krzyżem Martyrologicznym oraz Tablicą upamiętniającą policyjnego patrona zostały złożone kwiaty i zapalono znicze. W miejscach 

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. Michała Ledziona przed tablicą upamiętniającą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego, który pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie w latach 1936 – 1939, a w 1944 r. został rozstrzelany przez Gestapo na krakowskich Krzemionkach.

Następnie Komendant Wojewódzki wraz przedstawicielami  krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na czele z przewodniczącą Grażyną Tęczar, oraz Michałem Chlipałą wiceprezesem Fundacji Pamięci Policji Państwowej  II RP złożyli wieńce przez Obeliskiem, poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 rok Przy obelisku jak i przed tablicą poświęconą patronowi została wystawiona warta przez policjantów z kompanii honorowej.

Powrót na górę strony