AKTUALNOŚCI

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia. Porady w zakresie ruchu drogowego

Zadbajmy wspólnie o to by wyjazdy świąteczne i Święta Bożego Narodzenia były bezpieczne. Zastosujmy się do kilku porad dotyczących ruchu drogowego.

Okres świąteczny jest wyjątkowym czasem dla wielu Polaków. W bieżącym roku obchodzimy święta w szczególnym okresie z uwagi na panującą epidemię koronawirusa i wprowadzone w związku z nią obostrzenia, dotyczących m.in. ograniczenia wizyt. Jednakże biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, na drogach spodziewamy się większego natężenia ruchu. Wiele osób zdecyduje się na odwiedziny swoich bliskich.

Mając to na uwadze w okresie świątecznym małopolscy policjanci ruchu drogowego będą czuwać nad bezpieczeństwem, przede wszystkim udzielać pomocy podróżnym aby bezpiecznie dotarli do celu. Ponadto w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych, policjanci będą zdecydowanie reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa,  a także przewożenia dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym. Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wychodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej.           

Jednakże nawet najbardziej nasilone działania Policji nie zastąpią rozwagi i rozsądku  na drodze poszczególnych uczestników ruchu drogowego. Oto kilka porad dot. bezpiecznego podróżowania, do których warto się zastosować.

  • Nie należy wyjeżdżać w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda  spowoduje, jeszcze większą senność.
  • Należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze, przestrzegać występujących ograniczeń prędkości  /nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych – średnio  to  co 4  wypadek /.
  • Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się po drogach, m.in. w pobliżu kościołów.
  • Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewoźmy dzieci w fotelikach ochronnych (w razie  zdarzenia drogowego to wyposażenie ratuje życie i zdrowie).
  • Spotkania świąteczne – rodzinne, często są zakrapiane alkoholem. Nie wsiadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Jednocześnie informujemy, że w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów).  Zakaz obowiązuje w dniach:  25 grudnia 2020 r.  (piątek - w godz. 8.00 – 22.00 i  26 grudnia 2020 r.  (sobota) - w godz. 8.00 − 22.00.

Powrót na górę strony