AKTUALNOŚCI

29-latek, który wykorzystując metodę oszustwa ‘’na policjanta’’ wyłudził od krakowskiej seniorki prawie 70 tysięcy złotych, wpadł w ręce policjantów

Data publikacji 17.03.2021

Krakowscy kryminalni na jednym z nowohuckich osiedli zatrzymali mężczyznę, który we wrześniu ubiegłego roku wykorzystując metodę oszustwa ‘’na policjanta’’, wyłudził od starszej kobiety, prawie 70 tysięcy złotych. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

4 września u.br., do 69-letniej mieszkanki Łagiewnik zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i poinformował seniorkę, że w najbliższym czasie przestępcy planują włamać się do jej mieszkania i ukraść jej oszczędności. Fałszywy policjant przekonywał kobietę, aby na czas prowadzonych policyjnych działań oddała pieniądze w bezpieczne ręce.  Seniorka nie chcąc stracić swojego dobytku, zastosowała się do poleceń rzekomego funkcjonariusza i na jednej z ulic w centrum Krakowa przekazała część swoich oszczędności fałszywemu policjantowi. Dodatkowo przestępcy przekonali kobietę, że pieniądze znajdujące się na jej koncie bankowym również nie są bezpieczne, dlatego resztę swoich oszczędności przelała na rzekomo bezpieczne konto. W sumie 69-latka przekazała oszustom prawie 70 tysięcy złotych. W czasie rozmowy telefonicznej kobieta  została zapewniona przez oszusta, że po zakończeniu akcji i zatrzymaniu przestępców odzyska swoje pieniądze. Tak się jednak nie stało i kiedy 69-latka  zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, powiadomiła o tym fakcie policję. Funkcjonariusze z Wydziału d/w z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na podstawie zgromadzonego materiału ustalili osobę, która miała dopuścić się tego oszustwa.
 
15 marca br., policjanci w godzinach porannych udali się do jednego z mieszkań w pobliżu Ronda Kocmyrzowskiego, gdzie miał przebywać mężczyzna podejrzewany o to przestępstwo. 29-latek został wylegitymowany oraz poinformowany o powodzie policyjnej wizyty, a następnie zatrzymany i przewieziony do policyjnej jednostki. W czasie przesłuchania mężczyzna przyznał się do winy.
29-latek usłyszał zarzut oszustwa. Ponadto zastosowany został wobec niego policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!
Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Pamiętaj!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

Powrót na górę strony