AKTUALNOŚCI

Duży wzrost zakażeń. Małopolscy policjanci prowadzą wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń sanitarnych.

Data publikacji 25.03.2021

Ogłoszony ponad rok temu stan epidemii Covid-19 to zmieniająca się z dnia na dzień liczba osób zakażonych, a tym samym częste zmiany w przepisach sanitarnych. Ich zaostrzanie podyktowane jest wzrostem zachorowań i ma na celu zminimalizować dalsze rozprzestrzenianie się wirusa. Małopolscy policjanci każdego dnia walczą z epidemią koronawirusa prowadząc kontrole stosowania się do wprowadzonych obostrzeń. Działania te podyktowane są troską o życie i zdrowie zarówno mieszkańców naszego województwa, jak również turystów odwiedzających Małopolskę. Mimo, że większość osób stosuje się do obowiązujących przepisów epidemicznych, są jednak tacy, którzy ich nie respektują. Dlatego tez policjanci kontynuują kontrole w tym zakresie.

Od początku tygodnia policjanci skontrolowali ponad 1100 środków transportu, prawie 1500 placówek handlowych oraz ponad 1000 placówek usługowych  (w tym obiekty hotelarskie, obiekty gastronomiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, siłownie i kluby fitness)  pod kątem przestrzegania reżimu sanitarnego.
 
Podczas kontroli tych obiektów czy miejsc publicznych  funkcjonariusze ujawnili 1212 nieprawidłowości związanych z lekceważeniem obowiązku zasłaniania nosa i ust. Z tego powodu pouczyli 122 osoby, mandatem ukarali 956 obywateli, a wobec 134 skierowane zostały wnioski o ukaranie do sądu.
 
Podczas kontroli kilku restauracji funkcjonariusze ujawnili 9 przypadków powodowani zagrożenia epidemiologicznego dla życia i zdrowia  (w tych sprawach zainicjowano postępowania karne), a także 36 wykroczeń dotyczących złamania obostrzeń sanitarnych (w tych sprawach nie nakładano mandatów i prowadzone są postępowania, które mogą zakończyć się skierowaniem wniosków o ukaranie do sądu).   Reżim sanitarny został złamany m.in. przez restauratorów, którzy pomimo zakazu, przyjmowali klientów wewnątrz lokali. Takie przypadki ujawnione zostały m.in. w Krakowie. Sankcje za wykroczenia dotyczyć mogą także klientów kontrolowanych restauracji.
 
Dzisiaj odnotowano najwięcej zakażeń od początku pandemii. Mimo to, nie wszyscy traktują sytuację poważnie i nie stosują się do wprowadzanych obostrzeń. Dlatego  policjanci w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich na bieżąco kontrolują miejsca publiczne, sprawdzając przestrzeganie uregulowań sanitarnych. Funkcjonariusze sprawdzają między innymi czy zachowywany jest dystans społeczny, czy osoby poruszające się w przestrzeni publicznej stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa, a także kontrolują placówki handlowo-usługowe, rozrywkowe, restauracje i środki komunikacji publicznej.

  • patrol policji
  • patrol policji
Powrót na górę strony