AKTUALNOŚCI

Zdewastował cmentarz bo … rzuciła go dziewczyna

Od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi gminy Żabno, który pomalował kapliczki z zabytkowymi rzeźbami, na terenie cmentarza cholerycznego w Odporyszowie.

Do zniszczeń doszło w styczniu. Wieczorem wzburzony 20-latek pojawił się w kompleksie leśnym  nazwanym przez tubylców „Laskiem Siedmiu Boleści”, na którym mieści się cmentarz choleryczny.  Tam przy użyciu farb pobazgrał napisami i obraźliwymi epitetami sześć z siedmiu kapliczek, kryjących płaskorzeźby Jana Wnęka – artysty rzeźbiarza i wizjonera, tworzącego w XIX wieku w Odporyszowie, którego imię nosi dzisiaj tamtejsza szkoła podstawowa.
Sprawa bezmyślnej dewastacji została zgłoszona przez opiekującego się terenem proboszcza miejscowej parafii, policjantom z Żabna. Ci dokładnie przeanalizowali naniesione przez wandala napisy, których treść bardzo pomogła im namierzyć mężczyznę.  Jednak na przedstawienie mu zarzutu śledczy z komisariatu w Żabnie musieli zaczekać, ponieważ wkrótce po tym, jak sprawca dokonał zniszczeń, wyjechał za granicę. Ale jak mówi stare przysłowie „co się odwlecze, to nie uciecze” i mundurowi cierpliwie doczekali się jego powrotu do kraju. Kiedy sprawca  pojawił się w rodzinnych stronach,  policjanci zarzucili mu popełnienie przestępstwa. 20-latek do wszystkiego się przyznał i podał motywy jakie nim kierowały. Stwierdził, że jego zachowanie było skutkiem złości, jaka go ogarnęła po zerwaniu związku przez jego byłą już dzisiaj dziewczynę. Przyznał, że postąpił źle i obiecał, że naprawi wyrządzone szkody.
 

Powrót na górę strony