Aktualności

„Prowadzę jestem trzeźwy” – akcja WRD KWP w Krakowie oraz Fundacji Trzeźwość

Data publikacji 20.09.2021

W piątek 17 września 2021 roku, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, „Fundacja Trzeźwość” wraz z ambasadorem kampanii drifterem Barkiem Ostałowskim, w podkrakowskich Zielonkach prowadzili akcję profilaktyczno – edukacyjną „Prowadzę jestem trzeźwy”.

„Prowadzę jestem trzeźwy” to kampania społeczna, której celem jest promowanie zdrowego  i trzeźwego stylu życia. Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez prowadzących pojazd po alkoholu. Oprócz kontroli trzeźwości kierowców policjanci prowadzili profilaktyczne  pogadanki - rozmowy z kierowcami.  Akcja była prowadzona wraz z Bartkiem Ostałowskim - ambasadorem kampanii, który jest jedynym na świecie drifterem prowadzącym stopą. Wspólnie rozdawane były breloki  kierowcom z hasłem „Prowadzę jestem trzeźwy”  (taki brelok do kluczyków samochodowych towarzyszy w podróży już ponad 200 tysiącom osób w całym kraju). Jak podkreśla Bartosz Ostałowski, w prowadzeniu samochodu najważniejsza jest głowa i zachowanie pełnej koncentracji: - Wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu. Jestem odpowiedzialny - prowadzę, jestem trzeźwy - zaznacza drifter.

Statystyka
Od początku roku, tj. od 1 stycznia do 14 września 2021 roku zbadano trzeźwość 207166 kierujących. Małopolscy policjanci ujawnili dzięki temu 3847 prowadzących pojazd pod wpływem  alkoholu.
W analizowanym okresie bieżącego roku nietrzeźwi kierujący spowodowali  139 wypadków  (9 % ogółu wypadków), w których zginęło  9  osób (9 % ogółu osób zabitych), a 157 osób zostało rannych (8,9 % ogółu osób rannych w wypadkach). Co 11. ofiara śmiertelna na małopolskich drogach zginęła w winy nietrzeźwego kierującego. Wśród nietrzeźwych kierujących powodujących wypadki najwięcej jest osób z przedziału wiekowego  25 – 39 lat.
Nietrzeźwi kierowcy byli też sprawcami  609  kolizji drogowych. W analogicznym okresie roku ubiegłego nietrzeźwi kierujący spowodowali: 128 wypadków    (ofiary śmiertelne – 7, osoby ranne – 141)  i 511 kolizji.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest bardzo niebezpieczne. Dlatego po raz kolejny apelujemy o nie wsianie za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Powrót na górę strony