Aktualności

Działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Zbadano 10 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie

Data publikacji 30.11.2021

W poniedziałek 29 listopada br. w godzinach od 6.00 do 9.00, w Małopolsce policjanci przeprowadzili działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Ich efektem było ujawnienie 20 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu. W 15 przypadkach badanie trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, czego konsekwencją będzie przedstawienie tym kierowcom zarzutów dotyczących popełnienia przestępstwa w ruchu drogowym. W pozostałych przypadkach przeprowadzone zostanie postępowanie dotyczące wykroczenia. W trakcie działań ujawniono 2 przypadki prowadzenia pojazdu przez kierujących pod wpływem narkotyków.

Skrajną odpowiedzialnością wykazał się kierujący, skontrolowany o godz. 7:45 w Sułkowicach na ul. 11 Listopada. 29-letni kierowca opla wydmuchał 0,7 promila alkoholu. Niestety nie jechał on sam. Na tylnym siedzeniu, znajdował się 4-latek, którego odwoził do przedszkola!
Z kolei kierowca zatrzymany do kontroli drogowej w Wolbromiu, przez policjantów Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego WRD KWP w Krakowie z powodu nie zapiętych pasów bezpieczeństwa miał 1,5 promila alkoholu w organizmie a po sprawdzeniu w systemie okazało się, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem i ma czynny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów na okres od października 2021 r. do października 2024.

Ostrzegamy - jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna.  Alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy. Nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu.
Przypominamy, że kierowanie po alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.  Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Jeżeli wynik badania wykaże powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, a grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.                                 
 

Powrót na górę strony