Aktualności

Oświęcim. Sprawcy samochodowego rozboju w areszcie śledczym

Data publikacji 12.01.2022

Dwaj podejrzani o dokonanie rozboju na mieszkańcu Oświęcimia, któremu skradli samochód zostali zatrzymani przez pszczyńskich policjantów. Przestępcy na swoim koncie mogą mieć również kilka kradzieży pojazdów z terenu województwa śląskiego. Policjanci z oświęcimskiej komendy Policji osadzili podejrzanych w areszcie śledczym.

Do rozboju na terenie Oświęcimia doszło w nocy z 5/6 stycznia 2022 o północy na parkingu w rejonie skrzyżowania ulic Nojego z Dąbrowskiego. Do 30 – letniego mieszkańca Oświęcimia podszedł mężczyzna, który grożąc niezidentyfikowanym przedmiotem zażądał wydania kluczyków do samochodu marki Opel Astra kombi. Następnie sprawca odjechał skradzionym samochodem. Po otrzymaniu zgłoszenia na numer alarmowy we wskazane miejsce natychmiast pojechali policjanci. Funkcjonariusze ustalili, że sprawca rozboju chwilę przed zdarzeniem wysiadał z samochodu marki Volkswagen, którym kierował inny mężczyzna.

Komunikat o zdarzeniu oraz poszukiwaniu sprawców poruszających się samochodami opel oraz volkswagenem natychmiast został przekazany do patrolujących miasto policjantów oraz innych jednostek Policji, także w województwie śląskim.  W efekcie podjętych działań już po kilkunastu minutach jeden z patroli w rejonie zbiornika wodnego Kruki w Oświęcimiu odnalazł porzuconego volkswagena. Jak ustalono pojazd pochodził z kradzieży dokonanej na terenie powiatu cieszyńskiego.
W trakcie prowadzonych przez kilkanaście godzin czynności mających na celu zidentyfikowanie i zatrzymanie sprawców nadeszła informacja z pszczyńskiej komendy Policji o zatrzymaniu poszukiwanych sprawców. Okazało się, że to 23 i 30 – latek  z  powiatu cieszyńskiego. Skradzionego opla porzucili w rejonie stacji benzynowej w Goczałkowicach. Zostali zatrzymani przed godziną 20 w kiedy  szli pieszo jedną z ulic przez policjantów Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego miejscowej komendy.  Nie stawiali oporu podczas zatrzymania.

Obaj zatrzymani zostali przejęci od śląskich policjantów i trafili do pomieszczeń dla zatrzymanych w oświęcimskiej komendzie. Na podstawie zebranych dowodów postawiono im zarzut rozboju.  Kryminalni ustalili, że podejrzani mają również związek z kilkoma innymi kradzieżami samochodów dokonanymi w ostatnim czasie na terenie Śląska. 

8 stycznia br. obaj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie prokurator przedstawił im zarzut rozboju. Następnie podejrzani trafili przed oblicze sędziego, który na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. W areszcie śledczym zostali osadzeni w poniedziałek (10.01.br.) rano.

Za rozbój grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Powrót na górę strony