Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Bezpieczeństwo motocyklistów na drogach. Porady policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 11.04.2022

Ocieplenie i słoneczna pogoda sprawiły, że na drogach pojawili się kierujący motocyklami. Jazda tym pojazdem to dla wielu prawdziwa przyjemność. Należy jednak jeździć z wyobraźnią i pamiętać o przepisach – bo o tego zależy bezpieczeństwo motocyklistów. W 2021 roku na terenie Małopolski odnotowano 222 wypadki z udziałem motocyklistów, w których 17 poniosło śmierć, a 287 zostało rannych. Można powiedzieć, że średnio co 8. ofiara śmiertelna na drodze to kierujący motocyklem.

Najczęstsze przewinienia motocyklistów to nadmierna prędkość. Często zdarza się także, że młodzi ludzie jeżdżą motocyklami, nie mając do tego uprawnień. 
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, motocykliści powinni stosować się do przepisów kodeksu drogowego, w tym do kilku podstawowych zasad:
•    Dostosować prędkość do przepisów,  warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Należy zachować odpowiedni odstęp od innych pojazdów umożliwiający zatrzymanie w razie nagłej sytuacji (w praktyce droga hamowania motocykla może być dłuższa niż samochodu - szczególnie na łuku drogi, na śliskiej czy nierównej nawierzchni, gdzie motocyklista hamując uwzględnia także konieczność utrzymania stabilności). 
•    Zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.
•    Koncentrować się na bezpiecznej jeździe i ocenie sytuacji na drodze. Np. obserwować pojazdy włączające się do ruchu, wjeżdżających na  pas, którym jedzie motocyklista – często kierowcy samochodów, z racji małych  gabarytów motocykla błędnie oceniają prędkość zbliżającego się jednośladu i włączają się do ruchu, wymuszając pierwszeństwo.

Wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby kierowcy pozostałych pojazdów dokładniej obserwowali motocyklistów i oceniali odległość oraz  prędkość, z jaką nadjeżdża jednoślad. Taka ocena może być utrudniona, dlatego należy założyć, że motocykl  jedzie znacznie szybciej, a tym samym zbliży się do nas wcześniej niż nam się wydaje. Motocykl jadący wśród innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać  o tym wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.  Motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi bardzo poważne obrażenia ciała lub ginie. 
 

Spot „Ile wyjazdów tyle powrotów”- porady dla kierujących motocyklami: link do artykułu

Kategorie prawa jazdy uprawniające do kierowania motocyklem lub motorowerem: link do artykułu
 

Powrót na górę strony