Aktualności

Policjanci rozbili szajkę sutenerów i zatrzymali 19 osób zamieszanych w nielegalny proceder

Data publikacji 23.05.2022

18 maja br. krakowscy policjanci przy wsparciu funkcjonariuszy z samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych z Krakowa, Kielc oraz Radomia rozbili szajkę sutenerów. Funkcjonariusze na terenie województwa świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego zatrzymali 7 osób podejrzanych o to, że działając w zorganizowanej grupie przestępczej czerpali zyski z cudzego nierządu oraz 12 osób innych zamieszanych w nielegalny proceder. Kryminalni podczas przeszukań  zabezpieczyli m.in. gotówkę w kwocie około 280 tys. złotych, walutę zagraniczną, telefony komórkowe, laptopy, kasy fiskalne oraz dokumentację.

W minioną środę, policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie działając w oparciu o zgromadzone wcześniej informacje oraz realizując postanowienia Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze przystąpili do skoordynowanego zatrzymania grupy sutenerów oraz osób z nimi powiązanych. W zakrojonych na szeroką skalę działaniach śledczych wspierali funkcjonariusze z innych wydziałów krakowskiej komendy miejskiej, policjanci z Komisariatu Policji V w Krakowie oraz policyjni kontrterroryści z Krakowa, Kielc i Radomia.

W wyniku policyjnych działań, które prowadzone były równolegle na terenie woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego i podkarpackiego zatrzymanych zostało łącznie 19 osób, w tym 7 tworzących zorganizowaną grupę przestępczą oraz 12 podejrzanych o współdziałanie z nią.

W tym m.in. w jednym z mieszkań na terenie Krowodrzy funkcjonariusze zatrzymali 35-letniego szefa grupy oraz jego 30-letnią żonę, którzy stali na czele grupy i wspólnie nią kierowali. Policjanci przeszukali pomieszczenia zamieszkiwane przez małżeństwo, lokal, w którym mieściło się ich biuro oraz użytkowane przez nich pojazdy. W trakcie przeszukania kryminalni znaleźli i zabezpieczyli m.in. telefony komórkowe, kasy fiskalne, dokumentację oraz gotówkę w kwocie około 203 000 zł. Tego samego dnia, w jednej z miejscowości na terenie pow. myślenickiego, policjanci zatrzymali 44-latkę, jej 23-letnią córkę oraz 37-letniego mężczyznę podejrzanych także o udział w sutenerskiej szajce. Funkcjonariusze przeszukali dom, w którym zamieszkiwała trójka zatrzymanych i zabezpieczyli m.in. gotówkę w polskiej i zagranicznej walucie, telefony komórkowe oraz dokumentację. 18 maja br. kryminalni zatrzymali także 26-letnią mieszkankę Rzeszowa oraz 27-letniego mieszkańca Olkusza, którzy także pracowali dla grupy przestępczej.

Jak ustalili śledczy rozbita grupa przestępcza działała od października ubr. do maja br. i miała swoje punkty, w których świadczone miały być „usługi masażu”, na terenie Krakowa, Rzeszowa, Katowic i Kielc. Szajce przewodziło małżeństwo z Krakowa, które odpowiadało m.in. za zatrudnianie, szkolenie kobiet świadczących usługi seksualne i czerpanie korzyści ze świadczonych przez nie usług. Pozostali członkowie grupy m.in. tworzyli i zaopatrywali punkty, kontrolowali pracę kobiet, rozliczali pracownice czy przygotowywali ogłoszenia z ich wizerunkami, które trafiały na portale erotyczne.

Wszyscy zatrzymani przewiezieni zostali do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, następnie do prokuratury. 19 maja br. Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza, w oparciu o zebrany materiał dowodowy przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej Kraków Podgórze i zastosował wobec 35-latka i 30-latki, tj. osób kierujących grupą, areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Pozostałe osoby wchodzące w skład szajki objęte zostały policyjnym dozorem, wysokimi poręczeniami majątkowymi oraz zakazem kontaktu z pozostałymi członkami grupy.

Za czerpanie zysku z cudzego nierządu kodeks karny przewiduje karę do 3 lat więzienia, natomiast za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast osobom kierującym zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Komunikat prokuratury w tej sprawie: https://www.gov.pl/web/po-krakow/sledztwo-prokuratury-rejonowej-krakow-podgorze-w-sprawie-zorganizowanej-grupy-przestepczej-czerpiacej-korzysci-z-nierzadu

Film Film z zatrzymania członków grupy przestępczej

Pobierz plik Film z zatrzymania członków grupy przestępczej (format mp4 - rozmiar 25.51 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony