Aktualności

Pijany poszukiwany, z zakazem prowadzenia pojazdów, jechał niezarejestrowanym motorowerem.

Data publikacji 13.07.2022

W minioną niedzielę policjanci zakopiańskiej drogówki, zatrzymali 51-letniego kierującego motorowerem, który nie dość, że był kompletnie pijany to jeszcze miał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Mężczyzna poruszał się niezarejestrowanym i nieubezpieczonym jednośladem oraz był poszukiwany do odbycia kary więzienia.

Policjanci zakopiańskiej drogówki w minioną niedzielę (tj. 10 lipca br.) na terenie powiatu tatrzańskiego prowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Motocykle”. Ich celem było przede wszystkim zmniejszenie zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. O działaniach kontrolnych pisaliśmy już tutaj: https://zakopane.policja.gov.pl/ktt/aktualnosci/24247,ROZPOCZELY-SIE-POLICYJNE-DZIALANIA-MOTOCYKLE.html, tego dnia wieczorem w miejscowości Bustryk policjanci zakopiańskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierującego motorowerem. Podczas kontroli okazało się, że 51-letni mieszkaniec powiatu tatrzańskiego jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało blisko 1.6 promila alkoholu w jego organizmie.

Podczas dalszych ustaleń okazało się, że kierujący poruszał się niezarejestrowanym i nieubezpieczonym motorowerem pomimo obowiązującego zakazu sądowego, a na koniec policyjny system poinformował policjantów, że osoba, wobec której podjęli interwencję jest poszukiwana przez sąd celem odbycia kary więzienia. Kumulacja przewinień zaprowadziła 51-latka wprost do policyjnego aresztu.

Warto pamiętać, że:

Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

fot.#policjazakopane

Powrót na górę strony