Aktualności

Wyniki policyjnych działań „ALKOHOL I NARKOTYKI”w Małopolsce

Data publikacji 09.08.2022

Małopolscy policjanci przeprowadzili kolejne działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, podczas których przebadali prawie 11 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie.

W poniedziałek tj. 8 sierpnia br. w godzinach porannych od 6.00 do 9.00 w Małopolsce,  policjanci przeprowadzili ogólnopolskie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 34 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Od początku roku w Małopolsce ujawniono 3217 nietrzeźwych kierujących, u których badanie wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

 

Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków jest skrajnie nieodpowiedzialna i bardzo niebezpieczna. Kierujący w takim stanie są zagrożeniem nie tylko dla siebie ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy.

 

Jeżeli badanie  trzeźwości wykaże:

 

od 0,2 – 0,5 promila – kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł zostanie mu zatrzymane prawo jazdy  na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

 

powyżej 0,5 promila – kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres od 3 – 15 lat, grzywna może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne – co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.                                 

 

 

Powrót na górę strony