Aktualności

Rozstrzygnięcie konkursu „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”

Data publikacji 06.04.2023

Zakończona została trzecia edycja konkursu fotograficzno–graficznego dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych Małopolski. Wpłynęło ponad 400 prac, z których jury wyłoniło zwycięzców.

5 kwietnia br. w siedzibie Radia Kraków, jury w składzie: Marta Malec-Lech z zarządu województwa; Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty;  Mariusz Bartkowicz, prezes Radia Kraków oraz Zastępca Naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podinsp. Aneta Giżyńska, ogłosiło wyniki konkursu. Komisja konkursowa oceniła ponad 400 bardzo interesujących projektów uczniów, którzy wykazali się  ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością, a przede wszystkim wrażliwością. 
Wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężył Alan Kwiatek ze Szkoły Podstawowej w Brodach, zajmując pierwsze miejsce przed Kryspinem Ryczkiem ze Szkoły Podstawowej w Stróżówce i Niną Banasiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kleczy Dolnej. 
W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwsze miejsce zdobyła Amelia Sułkowska z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. Druga była Maria Poręba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Tarnowie, natomiast na trzecim miejscu Michelle Mruczek z Centrum Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach. 
Z uwagi na to, że na konkurs wpłynęło bardzo dużo dobrych prac konkursowych, specjalne wyróżnienie zostało przyznane  Radosławowi  Gwoździowi ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy, Patrykowi  Marczykowi ze Szkoły Podstawowej w Piekarach, Agnieszce Majdzie z Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu oraz Aleksandrze Błach z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Gratulujemy laureatom!
Konkurs został zorganizowany przez małopolską Policję wraz z partnerem projektu, Samorządem Województwa Małopolskiego. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Barbary Nowak – Małopolskiego Kuratora Oświaty, która objęła wydarzenie Honorowym Patronatem, do pana Mariusza Bartkowicza – Prezesa Zarządu Radia Kraków S.A., który udzielił Patronatu Medialnego oraz do przedstawicieli Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Konkurs miał za zadanie popularyzowanie zasad bezpieczeństwa wśród seniorów, osób najbardziej narażonych na działanie oszustów, kradnących często dorobek ich całego życia. Stanowił przy tym jeden z elementów porozumienia, zawartego z początkiem sierpnia 2020 roku, pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego a Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, a dotyczącego współpracy przy realizacji zadania „Wielopokoleniowa Edukacja Małopolan”.
Intencją konkursu była również integracja międzypokoleniowa. 
Zadanie uczestników polegało na wykonaniu pracy konkursowej w dowolnej technice, na przykład w postaci: zdjęcia, grafiki, komiksu czy mema. Praca miała być skierowana do seniorów, a dotyczyć miała  oszustw, z jakimi ci mogą spotkać się na co dzień. 
Organizatorom zależało przede wszystkim, aby dzieci i młodzież  była świadoma, z jakimi niepokojącymi sytuacjami mogą spotkać się starsze osoby i aby tę wiedzę przekazywać  swoim bliskim seniorom. 
Policja wspólnie z partnerami projektu dedykowanemu bezpieczeństwu osób starszych realizuje wiele projektów prewencyjnych, które mają na celu m.in. uchronienie seniorów przed oszustami.  Na różnego rodzaju spotkaniach i  podczas akcji profilaktycznych policjanci przypominają  o czujności w codziennym życiu i zwracają uwagę, aby dbać o swoich starszych bliskich, gdyż oszuści  wielokrotnie wykorzystują dobroduszność, bezkrytyczność, obniżony poziom czujności starszych i samotnych osób, a także izolację społeczną do osiągnięcia swoich przestępczych celów. 
Ważne jest docieranie do seniorów poprzez najbliższych, w tym przez młodsze pokolenie, którzy za pośrednictwem przygotowanej pracy konkursowej ostrzegą babcie i dziadków przed działaniem oszustów. 
Starsi  opiekują się, wychowują młodych,  przekazują im wiedzę, uczą tradycji, natomiast młodzi są przewodnikami dla seniorów po nowoczesnym i niełatwym świecie. Dlatego ten projekt to integracja międzypokoleniowa i zwiększenie poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Małopolski. Nasze wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa seniorów: uczniów, którym dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w zrealizowaniu ciekawych pomysłów, a partnerom za pomoc w organizacji i pomocy w dotarciu do adresatów naszego projektu.  
Podczas rozstrzygnięcia konkursu wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z pracą "radiowców" oraz dowiedzieć się, jak pracowało się dawniej, a jak obecnie.

Niezwykłe prace artystów można obejrzeć w  siedzibie Radia Kraków, gdzie w holu zaprezentowana jest wystawa nagrodzonych uczniów. 

 

 • rozłożone dyplomy
 • galeria prac i rozłożone dyplomy
 • galeria prac
 • Pani Marta Malec-Lech o raz inni uczestnicy spotkania
 • widok ogólny sali z uczestnikami
 • Pani kurator przemawia
 • przemówienie
 • zdjęcie zbiorowe osób zaangażowanych w projekt
 • zdjęcie zbiorowe
 • Pani Marta Malec-Lech wręcza nagrodę chłopcu
 • Wspólne zdjęcie z nagrodzonym
 • Pani kurator trzyma prezent
 • Pani Marta Malec-Lech wręcza nagrodę
 • zdjęcie z nagrodzoną
 • zdjęcie zbiorowe z nagrodzonym chłopcem
 • Zdjęcie z nagrodzonym chłopcem
 • Pani Marta Malec-Lech przekazuje nagrodzonej wygraną
 • zdjęcie zbiorowe z nagrodzoną
 • zdjęcie zbiorowe z nagrodzoną dziewczynką
 • Zdjęcie z chłopcem trzymającym dyplom
 • Policjantka ogląda wywieszone prace
 • galeria prac kolejne zdjęcie
Powrót na górę strony