Aktualności

Sprawca podejrzany o znęcanie musiał opuścić miejsce zamieszkania

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku zatrzymali 31 – latka podejrzanego o znęcanie nad konkubiną. Agresor otrzymał prokuratorski nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktu oraz zbliżania się do pokrzywdzonej, a także policyjny dozór.

W piątek (25.05.2024) do Komisariatu Policji w Chełmku zgłosiła się 29 - letnia mieszkanka Chełmka, która powiadomiła, że jej partner wszczyna awantury, podczas których stosuje wobec niej przemoc psychiczną. W związku z powyższym  funkcjonariusze pojechali do miejsca zamieszkania kobiety, gdzie zatrzymali agresora. Mężczyzna trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.
W ciągu kilkunastu godzin funkcjonariusze zebrali dowody świadczące o tym, że mężczyzna nad konkubiną znęcał się od około roku. Na tej podstawie przedstawili mu zarzut znęcania psychicznego. Następnie akta sprawy oraz wniosek o wydanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych,  trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.
W sobotę (25.05.2024) zatrzymany usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną. Podejrzany został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Pokrzywdzona została objęta procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej, natomiast sprawca został objęty nadzorem dzielnicowego.
Za przestępstwo znęcania grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc, w tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze  kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie swoją postawą, dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym. W pilnych przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
 

Powrót na górę strony