Aktualności

Motocyklem bezpiecznie do celu

Sezon motocyklowy rozpoczęty i pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, przestrzeganie przepisów oraz dalekowzroczność w przewidywaniu zagrożeń.

Należy pamiętać, że kierujący jednośladami są tzw. niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni przede wszystkim dostosować styl jazdy do warunków panujących na drodze, zachować odstęp od innych pojazdów, zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.

Apelujemy do motocyklistów, aby nie przekraczali limitów prędkości, nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych, a także nie zapominali o kasku i odzieży ochronnej.

Szczególną uwagę powinni także zachowywać kierujący samochodami. Kierowcy przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu czy wykonywaniu manewru skrętu, muszą zachować szczególną ostrożność, a także za każdym razem spoglądać w lusterka, upewniając się, że manewr można wykonać bezpiecznie.

Kierowcy mogą mieć trudności z oceną odległości i prędkości, z jaką porusza się jednoślad, dlatego lepiej założyć, że jedzie on znacznie szybciej i tym samym wcześniej się do nas zbliży.

Ponadto motocykl jadący między pojazdami, przy dużym natężeniu ruchu, może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać wykonując manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu.

Nie należy również zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

Powrót na górę strony