Aktualności

Kolejny weekend przed nami – motocyklisto bądź rozważny na drodze

Przed nami kolejny weekend, zwłaszcza wtedy na drodze pojawia się więcej niż zwykle kierujących jednośladami. Dlatego kolejny raz prosimy o rozważną i bezpieczną jazdę. Pasjonaci motocykli to osoby, dla których jazda tym pojazdem to prawdziwa przyjemność. Zdarzają się również tacy, którzy wsiadają na motocykl i ponosi ich wyobraźnia, nie zwracają uwagi na jakiekolwiek zasady i przepisy na drodze. Brawurowa jazda, niebezpieczne zachowania, w tym nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny groźnych wypadków motocyklistów na drodze.

W bieżącym roku na małopolskich drogach doszło do 105 wypadków z udziałem motocyklistów, w których zginęło 5 kierujących motocyklami, a 102 zostało rannych. W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego odnotowano wzrost wypadków o 41, wzrost osób rannych o 43. Liczba ofiar śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie.

Zapewne wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a kierowcy pozostałych pojazdów uszanowali ich prawa. Motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. Często zdarza się, że młodzi ludzie jeżdżą motocyklami, nie mając do tego uprawnień i doświadczenia.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:
•    zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni;
•    zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu;
•    kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty, dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko i odpowiednio zareagować;
•    od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze.

Kierującym innym pojazdem niż motocykl – przypominamy!

Widok motocykla na drodze może być zaskoczeniem. Utrudniona może być ocena jego odległości i prędkości, dlatego należy założyć, że jedzie znacznie szybciej, a tym samym wcześniej niż nam się wydaje zbliży się do nas. Ponadto motocykl jadący w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym wiedzieć, wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Pamiętajmy, aby nie zmuszać kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, gdyż może to doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem, a w konsekwencji do poważnego wypadku.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach, na terenie całego kraju realizowana jest akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”.
Życzymy bezpieczeństwa, spotkajmy się po każdej wyprawie motocyklowej.
 

 

Film 386-103324.mp4

Pobierz plik 386-103324.mp4 (format mp4 - rozmiar 21.56 MB)

Nagranie audio 386-103328.wav

Pobierz plik 386-103328.wav (format mp3 - rozmiar 7.98 MB)

Powrót na górę strony