Aktualności

Prelekcje dotyczące cyberzagrożeń oraz bezpiecznych zachowań w czasie wakacji dla uczniów szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie przeprowadzili prelekcje dla ponad 100 uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej. Tematem spotkania były porady dotyczące bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji. Dodatkowo dla uczniów klas starszych poruszono temat zagrożeń w sieci, hejtu i cyberprzestępczości oraz związanej z nią odpowiedzialnością karną. 

Wczoraj (13 czerwca br.) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Woli Radziszowskiej, dla których przeprowadzili prelekcje na temat cyberzagrożeń oraz bezpiecznych zachowań w czasie wakacji. Celem wizyty było przede wszystkim przypomnienie uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku.

W pierwszej kolejności policjanci przeprowadzili prelekcje dla klas IV-VII. Prócz propagowania bezpiecznych zachowań podczas wakacyjnego wypoczynku, spotkanie to miało na celu propagowanie właściwych zachowań w sieci, a także uświadomienie uczestników o odpowiedzialności karnej wynikającej z cyberprzestępczości i innych zabronionych prawem zachowań. Policjanci omówili, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać dzieci i młodzież oraz jakie zachowania w sieci są nie tyle niewłaściwe, ale i w świetle prawa zabronione i karalne. Mundurowi opowiedzieli również o „mowie nienawiści” i o hejcie w sieci, a także o tym, z jakimi konsekwencjami może wiązać się takie zachowanie. 

Z kolei uczniów klas I i II mundurowi uczyli jak bezpiecznie spędzać czas nad wodą, jak się zachować w kontaktach z osobami obcymi, w sytuacji zagrożenia, przy czym przypomnieli o numerze alarmowym 112. Dodatkowo policjanci edukowali najmłodszych o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię i zachowaniu w okolicy drogi, a także jak bezpiecznie jeździć na rowerze, podkreślając o obowiązku używania kasku.

Po wykładzie młodsi z uczniów mieli okazję zobaczyć i wsiąść za kierownicę policyjnego radiowozu, co wzbudziło w nich wiele emocji. Dodatkowo klasy pierwsze otrzymali kamizelki i opaski odblaskowe, przy czym przypomniano im jak ważne i konieczne jest ich użytkowanie.  
Wykłady urozmaicone były prezentacjami multimedialnymi, filmami oraz pokazem wyposażenia, jakie na co dzień posiada przy sobie policjant.
 

Powrót na górę strony