Aktualności

Polanka Wielka. Ćwiczenia służb ratowniczych 

Wypadek drogowy, w wyniku którego poszkodowanych zostaje pięć osób, następnie ucieczka sprawcy i kolejny wypadek, po którym kierujący ucieka na piechotę zostawiając w samochodzie rannego pasażera. W pojeździe następuje wyciek paliwa co do doprowadza do pożaru budynku ośrodka zdrowia, powodując ewakuację personelu oraz pacjentów.  Za kierowcą, który doprowadził do zdarzeń rusza policyjny pościg wraz z psem tropiącym. To na szczęście jedynie scenariusz ćwiczeń, które 11 czerwca br. przeprowadziły służby ratownicze . 

We wtorek (11.06.br.) na terenie Polanki Wielkiej odbyły się miejsko-gminne ćwiczenia służb ratowniczych. Organizatorem ćwiczeń był Urząd Gminy Polanka Wielka. W działaniach oprócz oświęcimskich policjantów, którzy byli współorganizatorami, udział wzięli: strażacy OSP Polanka Wielka, strażacy OSP Poręba Wielka, strażacy OSP Włosienica, strażacy OSP Dwory Drugie, strażacy OSP Grojec, strażacy OSP Rajsko, ratownicy medyczni z Atma Rescu, przedstawiciel Zarządzania Kryzysowego Starosty Oświęcimskiego, przedstawiciele Urzędu Gminy w Polance Wielkiej, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu, personel wraz z dyrekcją PZOZ w Polance Wielkiej oraz nauczyciel i uczniowie klasy wojskowej Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych. Ćwiczenia uroczyście zainaugurował wójt gminy Polanka Wielka pan Grzegorz Gałgan, który powitał uczestników.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek drogowy, w którym kierowca samochodu na łuku drogi traci panowanie nad pojazdem, wypada z jezdni, po czym uderza w grupę młodzieży, znajdującą się w rejonie placu zabaw pumptrack. W wyniku tego zdarzenia poszkodowanych zostaje pięć osób. Następnie kierowca ucieka samochodem z miejsca zdarzenia w kierunku ośrodka zdrowia w Polance Wielkiej. Ponownie traci panowanie nad pojazdem, po czym uderza w budynek i ucieka pieszo. W pojeździe pozostawia rannego pasażera. Następuje wyciek paliwa z baku pojazdu. Paliwo dostaje się do piwnic budynku, gdzie funkcjonuje kotłownia.

Dochodzi do pożaru budynku. Z budynku ośrodka zdrowia zostają ewakuowani pacjenci oraz personel medyczny. Za kierowcą, który doprowadził do zdarzeń rusza policyjny pościg wraz z psem tropiącym. Sprawca zostaje wytropiony i zatrzymany w tłumie „gapiów”.
Celem przeprowadzonych ćwiczeń było sprawdzenie i doskonalenie działania służb ratowniczych, podczas różnego rodzaju zdarzeń i sytuacji kryzysowych. Sprawdzenie mobilności służb, sprawdzenie procesu alarmowania.

Doskonalenie zasad współpracy i dowodzenia, a także wymiana doświadczeń pomiędzy służbami. Po ćwiczeniach organizatorzy podziękowali służbom za udział oraz włożone zaangażowanie
 

Powrót na górę strony