Aktualności

Uwaga na oszustów! Sądeccy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność

W związku z kolejnymi zgłoszeniami od kilku oszukanych seniorów, policjanci ponawiają apel o zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi, zwłaszcza gdy proszą o pieniądze.

W ostatnim czasie oszuści przypuścili atak na sądeckich seniorów, do których dzwonili w środku nocy. Wybudzone ze snu starsze osoby usłyszały w słuchawce płaczącą kobietę lub mężczyznę, którzy przedstawiali się za ich krewnych (córkę lub syna). Twierdzili, że spowodowali wypadek i pilnie potrzebują pieniędzy na kaucję, by nie pójść do więzienia. Zdezorientowani seniorzy, chcąc pomóc, w łatwy sposób dali się zmanipulować i przekazywali gotówkę fałszywemu adwokatowi, który przychodził po nią do ich mieszkań.

O jednym z tych oszustw i mechanizmie działania przestępców pisaliśmy 7 czerwca br. w komunikacie:  „83-latek wpadł w sidła przestępców. Stracił 125 tys. złotych i 3,5 tys. dolarów” 

W związku z otrzymanymi zgłoszeniami policjanci teraz prowadzą czynności mające na celu ustalenie i zatrzymanie oszustów. Funkcjonariusze także ponownie apelują do seniorów o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi oraz radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób.

  • W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, adwokata itp. będzie żądał pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!). Zawsze potwierdzajmy taką „prośbę o pomoc”, kontaktując się z osobą, za którą podaje się rozmówca - wystarczy wykonać jeden telefon, aby uchronić swoje oszczędności.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

Gdy pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że może to być próba oszustwa, należy koniecznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony