Aktualności

Oświęcim. Harmęże. Policyjne zabezpieczenie obchodów upamiętniających 84. rocznicę deportacji pierwszych Polaków do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz

Data publikacji 17.06.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, na terenie miasta i gminy Oświęcim zabezpieczali obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady upamiętniającego datę 14.06 - przybycia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych w 1940 roku do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W obchodach wzięło udział 13 byłych więźniów KL Auschwitz, a także przedstawiciele Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, kościołów i wspólnot religijnych, społeczności romskiej, instytucji państwowych, stowarzyszeń, oraz fundacji, delegacje organizatorów obchodów, wielu instytucji i organizacji społecznych oraz wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą we franciszkańskim Centrum świętego Maksymiliana Kolbe w podoświęcimskich Harmężach, którą odprawił biskup bielsko - żywiecki Roman Pindel.  Następnie na terenie byłego obozu Auschwitz, przed blokiem numer 11 gdzie byli więźniowie wraz z przedstawicielami Państwowego Muzeum, delegacje władz państwowych, ambasadorzy, przedstawiciele władz Małopolski, przedstawiciele lokalnych samorządów, duchowieństwa, uczelni, szkół, organizacji społecznych, stowarzyszeń i fundacji,  mieszkańcy powiatu oświęcimskiego oraz patrioci, którzy na tę uroczystość przybyli z różnych stron Polski,  złożyli wieńce i znicze przed Ścianą Straceń.

Uczestnicy uroczystości złożyli również kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportację pierwszego transportu Polaków, znajdującą się na budynku należącym obecnie do Małopolskiej Uczelni Państwowej  imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego. W piwnicach tego właśnie budynku umieszczeni zostali pierwsi więźniowie Auschwitz.  

Zabezpieczenie prewencyjne uroczystości, w której bierze udział tak duża liczba osób, zawsze stawia przed służbami niezwykle odpowiedzialne zadanie.  Policjanci po  odprawie do zabezpieczenia objęli swoje posterunki w wyznaczonych punktach na terenie Oświęcimia oraz Harmęż.  Pełnili służbę patrolową w rejonie pomników upamiętniających ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz  Monowic. Policjanci drogówki umożliwili przejazd uczestnikom przy jednoczesnym minimalizowaniu utrudnień w ruchu drogowym. Pozostali funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo w mieście, podejmując interwencje w przypadku zgłoszenia od mieszkańców.

Po zakończeniu zabezpieczenia dowódcy podziękowali policjantom biorącym udział w działaniach za wielogodzinną służbę oraz włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że podjęte przez nich działania były w pełni profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu uroczystości.

  • policjanci stoją na chodniku przy ogrodzeniu muzeum
  • policjant i policjantka przy radiowozie
  • policjanci i strażnik muzealny na terenie muzeum
  • Muzeum Oświęcim kościół w Harmężach uczestnicy na mszy świętej siedzący w ławkach
  • Muzeum Uczestnicy uroczystości składaja znicze i wieńce przed Ścianą Straceń
Powrót na górę strony