Aktualności

Niebezpieczne zdarzenie z udziałem nietrzeźwych nieletnich

Poważnym urazem nogi 15-letniego mieszkańca gminy Oświęcim oraz interwencją służb ratunkowych, zakończyło się nocne alkoholowe spotkanie czterech nastolatków, w jednym z domów jednorodzinnych na terenie Kęt. W nocy ze środy na czwartek (21/22.08.br.) po godzinie 2, operator numeru alarmowego 112 został powiadomiony przez nieletniego mieszkańca Kęt, że jego 15-letni kolega, przechodząc przez bramę, na ostrym elemencie przebił łydkę, po czym zawisł na ogrodzeniu.  

Na miejsce natychmiast pojechali ratownicy medyczni strażacy oraz policjanci. Strażacy, aby udzielić pomocy rannemu, musieli wyciąć fragment bramy, na którym utkwiła noga chłopaka. Następnie kończynę wraz z metalowym elementem zabezpieczyli i przekazali rannego pod opiekę ratowników medycznych. Nastolatek został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację usunięcia ciała obcego z nogi. 
W trakcie podjętych czynności policjanci ustalili okoliczności, w jakich doszło do tego nieszczęśliwego wypadku. Z relacji nastolatków wynikało, że w czwórkę spotkali się u jednego z kolegów. Trzech z nich spożywało alkohol. Około godziny 2 postanowili wrócić do swoich domów. Przechodząc przez ogrodzenie jeden z nich, stracił równowagę w wyniku czego, wbił w nogę ostry element bramy. Od rannego nastolatka policjanci wyczuli woń alkoholu, jednakże z uwagi na jego zły stan zdrowia nie przeprowadzono badania stanu trzeźwości. Badanie pozostałych dwóch nastolatków wykazało po jednym promilu alkoholu w organizmie. Tylko jeden z nastolatków był trzeźwy. Policjanci ustalili, że nieletni spożyli alkohol będący własnością rodziców kolegi, u którego zorganizowali spotkanie. Alkohol zabrali z barku, bez wiedzy dorosłych.

W przypadku osób do 18 roku życia spożywanie alkoholu stanowi przejaw demoralizacji, więc materiały sprawy zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, celem wszczęcia sprawy o przeciwdziałanie demoralizacji. 
Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany razem przez  nastolatków często staje się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W młodym organizmie alkohol czy narkotyki powodują szybkie i nieodwracalne zmiany. Funkcjonariusze apelują do rodziców, aby zwracali uwagę swoim pociechom na zagrożenia, które niosą ze sobą uzależnienia
 

Powrót na górę strony