Bezpieczna droga do szkoły
Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej dzieci wracają do szkół. Jak co roku policjanci przez pierwszy miesiąc roku szkolnego będą dbać o bezpieczeństwo uczniów prowadząc działania nadzorczo-kontrolne oraz profilaktyczno-edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły”.
Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję rodzice, opiekunowie nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom. Przed rozpoczęciem roku szkolnego powinni oni pokazać dzieciom nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść, utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły i zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym.
Przypominamy podstawowe zasady, które należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo. Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
- Każda osoba poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innego uczestnika ruchu drogowego.
- Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
- Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest jednak dozwolone, gdy odległość od niego przekracza 100 m. Warto pamiętać, że w przypadku gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie dozwolone jest również na tym skrzyżowaniu.
- Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
- Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.
- Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.
- Należy pamiętać, że nie wolno:
- korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jednię, lub torowisko w sposób prowadzący do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji drogowej;
- wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych;
- wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
- przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
- przebiegać przez jezdnię.
Przypominamy o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach.
- Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.
- Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest, aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135 cm.
- Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.
Pliki do pobrania
-
opis tekstowy filmu
13.26 KBopis tekstowy filmu