Małopolska Policja podsumowała wakacje w 2024
6 września br. w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Małopolskie służby, inspekcje, straże i instytucje podsumowały swoje działania podczas minionych wakacji. Z ramienia Policji w spotkaniu uczestniczył I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Krakowie insp. Maciej Kubiak.
Podsumowanie wakacji 2024 na małopolskich drogach:
Wstępne dane statystyczne pokazują, że podczas tegorocznych wakacji w Małopolsce było bezpieczniej niż w roku ubiegłym. Bowiem liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych zmniejszyła się o 8, tj. z 29 do 21, co stanowi prawie 30 % spadek.
W okresie od 21 czerwca do 1 września 2024 roku, w Małopolsce doszło do 605 wypadków (wzrost o 78, co stanowi 15%), w których zginęło 21 osób (spadek o 8, co stanowi 28%), a 703 zostały rannych (wzrost o 71, co stanowi 11%). W grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiar śmiertelnych, natomiast 69 zostało rannych.
Kontrole autokarów:
Głównym zadaniem Policji drogowej w tym czasie, była kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Kontrole autokarów były dokonywane jeszcze przed ich wyruszeniem w trasę. Sprawdzany był stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdów i jego obowiązkowe wyposażenie. Wszystkie małopolskie komendy miejskie i powiatowe Policji wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów, co pozwoliło w jednym czasie sprawdzić większą ilość autobusów wyjeżdżających na letni wypoczynek.
Przez cały okres wakacji skontrolowano prawie 1100 autobusów, stwierdzono 10 usterek, a w 1 przypadku zatrzymano dowód rejestracyjny i uniemożliwiono dalszą jazdę – przyczyną był wyciek płynu eksploatacyjnego z silnika.
Kontrole pojazdów oraz ujawnione wykroczenia:
W trosce o bezpieczeństwo, policjanci w czasie wakacji szczególną uwagę zwracali również na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczyły wykroczeń popełnianych przez kierujących, a zwłaszcza: przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi czy też prawidłowości przewozu dzieci. W okresie od 21 czerwca do 1 września 2024 roku małopolscy policjanci skontrolowali blisko 90 tys. pojazdów. Ujawniono ponad 68 tys. wykroczeń. Zatrzymano 1047 praw jazd i 4557 dowodów rejestracyjnych w tym 1821 za nieprawidłowy stan techniczny.
Motocykliści:
Podczas wakacji prowadzone były działania „Bezpieczny motocyklista”, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego. Akcje te, były realizowane zwłaszcza w weekendy, kiedy jest największe natężenie ruchu motocyklistów. Przez cały okres wakacji skontrolowanych zostało 5897 motocyklistów, ujawniono 1518 wykroczeń, z czego 576 dotyczyło przekroczeń dozwolonej prędkości, a w 27 przypadkach było to przekroczenie o 50 km/h więcej w obszarze zabudowanym. W czasie letniego wypoczynku doszło do 48 wypadków z udziałem motocyklistów, w których 46 osoby zostały ranne, a 2 poniosły śmierć.
Nietrzeźwi Kierujący:
Kontynuowano zaostrzoną procedurę kontrolną polegającą na sprawdzaniu stanu trzeźwości kierującego podczas kontroli drogowej. Pozwoliło to na ujawnienie i wyeliminowanie z ruchu 1529 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu oraz 40 pod wpływem narkotyków.
Podczas ubiegłorocznych wakacji doszło do 527 wypadków, w których zginęło 29 osób, a 632 zostały ranne. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiar śmiertelnych natomiast 43 zostały ranne.
Podsumowanie działań prewencyjnych podczas wakacji 2024
Policjanci realizowali działania w następujących obszarach:
- zapewnienie bezpieczeństwa na terenie zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w tym na obozach harcerskich,
- bezpiecznego korzystania z akwenów i terenów przywodnych,
- współdziałania z innymi podmiotami w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz atrakcyjnych turystycznie,
- bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
- promowanie bezpiecznych zachowań poprzez rzeczników prasowych i udział mediów w realizowanych przedsięwzięciach.
Małopolscy policjanci przeprowadzili podsumowanie wyników akcji „Bezpieczne wakacje 2024”, podczas której wykonali szereg działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży spędzającym czas wolny na zorganizowanych formach letniego wypoczynku w Małopolsce, przebywającym w miejscu zamieszkania,
a także turystom odpoczywającym w naszym województwie.
Prowadzili międzyinstytucjonalne (wspólnie z przedstawicielami Kuratorium Oświaty, Sanepid-u, Państwowej Straży Pożarnej) sprawdzenia miejsc zbiorowego wypoczynku, w celu wyeliminowania nieprawidłowości organizacyjnych oraz zapewnienia dzieciom i młodzieży warunków do bezpiecznego wypoczynku. Przeprowadzili łącznie 1484 takich sprawdzeń, ujawniając 2 placówki, które nie posiadały zezwolenia na prowadzenie działalności.
W ramach działań policjanci dokonali 9539 kontroli akwenów, w tym tzw. „dzikich” kąpielisk.
W celu ograniczenia sprzedaży alkoholu nieletnim policjanci wykonali 9596 sprawdzeń miejsc sprzedaży oraz podawania napojów alkoholowych. Podczas trwania wakacji ujawniono 90 nieletnich będących pod wpływem alkoholu oraz 19 nieletnich będących pod wpływem środków odurzających.
W ramach bezpieczeństwa w komunikacji zorganizowane były wspólne patrole ze Strażą Ochrony Kolei, podczas których przeprowadzane były kontrole dworców oraz ciągów kolejowych.
Policjanci zwracali uwagę na właściwą opiekę osób dorosłych nad małoletnimi. Na terenie województwa małopolskiego, w trakcie trwania wakacji nie wystąpiły przypadki braku właściwej opieki nad dziećmi i młodzieżą ze strony opiekunów w ramach zorganizowanych form wypoczynku. Ujawniono natomiast 33 zdarzenia, związane z brakiem właściwej opieki ze strony osób dorosłych - rodziców nad małoletnimi oraz 4 nieszczęśliwe wypadki
w związanych z brakiem opieki ze strony dorosłych, gdzie poszkodowanymi byli małoletni.
Policjanci prowadzili także działania w zakresie poszukiwań i zaginięć osób małoletnich. Zgłoszono łącznie: 88 ucieczek małoletnich, w tym: 47 z miejsca zamieszkania i 41
z placówek wychowawczych oraz 22 zaginięcia małoletnich.
Przedstawiciele małopolskiej Policji od początku wakacji uczestniczyli w 1349 spotkaniach, dotyczących tematyki „Bezpiecznych Wakacji”. Przeprowadzali działania profilaktyczno - edukacyjne, podczas których omawiali podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku oraz podczas spędzania czasu w domu, np. cyberzagrożenia.
Małopolscy policjanci prowadzili we współpracy z innymi służbami kontrole obozów harcerskich. Około 1000 harcerzy z całej Polski wypoczywało na obozach w Małopolsce. Zorganizowano blisko 40 obozów harcerskich zarówno w formie stacjonarnej
oraz wędrownej. Podczas wakacji małopolscy policjanci kontrolowali, czy miejsca, w których wypoczywają dzieci, są odpowiednio zabezpieczone. Ponadto utrzymywali bieżący kontakt
z komendantami obozów harcerskich. W sumie, przez całe wakacje policjanci przeprowadzili 22 spotkania z komendantami obozów oraz 21 wizyt kontrolnych. Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną, w trakcie 19 prelekcji profilaktycznych dla 586 uczestników obozów przypominali zasady bezpiecznego przebywania nad wodą i terenach zalesionych, korzystania z kąpielisk i bezpiecznego poruszania się po drogach. Nie odnotowano wydarzeń nadzwyczajnych w związku z funkcjonowaniem obozów harcerskich.
Podsumowanie działań na wodach w sezonie 2024:
Służba na zbiornikach: Jezioro Dobczyckie, Jezioro Rożnowskie, Jezioro Czorsztyńskie, Jezioro Mucharskie, Jezioro Klimkowskie, Bagry, Brzegi, Przylasek Rusiecki, Kryspinów, Chechło, Balaton , rzeka Wisła.
Utonięcia:
W okresie wakacji utonęło: Utonięcia cały rok:
2024 r. – 9 osób 2024 r. – 16 osób,
2023 r. – 16 osób 2023 r. – 27 osoby,
2022 r. – 9 osób 2022 r. – 17 osób
2021 r. – 6 osób 2021 r. – 18 osób
2020 r. – 11 osób 2020 r. – 22 osoby
W 2024 roku – 16 osób uratowanych
Podczas wakacji 2024 – 10 osób uratowanych.