Spotkanie policyjnych koordynatorów ds. dostępności
5 września br. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie obyło się spotkanie koordynatorów ds. dostępności komend miejskich i powiatowych Policji garnizonu małopolskiego oraz KWP w Krakowie . W ramach spotkania przedstawione zostały wnioski z przeprowadzonego w KWP w Krakowie doradztwa z zakresu dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Było ono współfinansowane ze środków UE w ramach projektu pn. „Współpraca na rzecz dostępności”.
W ramach spotkania przedstawiciele Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) Pani Agata Szal i Pan Artur Then poprowadzili szkolenie pn. „Zasady wsparcia i komunikacji z osobami z niepełnosprawnością”. Omówili oni rodzaje niepełnosprawności i ograniczenia z nich wynikające, komunikację z osobami niepełnosprawnymi oraz zasady udzielania asysty osobie z niepełnosprawnością. Należy zaznaczyć, że KWP w Krakowie od lat współpracuje z FIRR, której główną misją jest budowanie świadomość o prawach osób z niepełnosprawnościami, a także wszelkie działania mające wpływa na zapewnienie równych praw i podmiotowości osobom z niepełnosprawnościami w Polsce.
Warto zaznaczyć także, że wprowadzona w 2019 roku ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami ma na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania obywateli ze szczególnymi potrzebami, którzy są narażeni na marginalizację lub dyskryminację m.in. ze względu na niepełnosprawność lub obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby. Ustawa zobowiązuje podmioty publiczne do zapewnienia co najmniej minimalnej dostępności. Podmiot publiczny ma zapewnić dostępność przez stosowanie uniwersalnego projektowania nowych rozwiązań lub racjonalnych usprawnień w usuwaniu istniejących barier. Oznacza to konieczność przygotowania budynków, zasobów cyfrowych, procedur i form komunikacji (obsługi) w taki sposób, by każdy obywatel mógł skorzystać z usług świadczonych przez podmiot.
Spotkanie zorganizował Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Krakowie w ramach spotkań edukacyjnych z okazji obchodzonego w tym roku 20 - lecia systemu ochrony praw człowieka w Policji.