Trzech nastolatków jazdę hulajnogą elektryczną zakończyło w szpitalu
W ostatnich dniach na Sądecczyźnie doszło do dwóch zdarzeń z udziałem nastoletnich użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy z urazami zostali przetransportowani do szpitala. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów oraz ostrożność i rozwagę w czasie korzystania z tych jednośladów.
Dwóch 14-latków z pewnością długo będzie wspominać wspólną przejażdżkę na hulajnodze elektrycznej, na którą wybrali się w minioną niedzielę, tj. 15 września br. Po godzinie 20:30, jadąc drogą dla rowerów na moście w Gródku nad Dunajcem, chłopak, który kierował hulajnogą, stracił nad nią panowanie i wywrócił się wraz z rówieśnikiem, którego przewoził. Obaj 14-latkowie trafili do szpitala.
Do kolejnego zdarzenia z udziałem użytkownika hulajnogi elektrycznej doszło wczoraj, tj. 17 września br. około godziny 17:00 na al. Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu. Tam 13-letni chłopiec przejeżdżający hulajnogą przez przejście dla pieszych, został potrącony przez samochód osobowy. Nastolatek został przewieziony do szpitala.
Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń, a jednocześnie apelują o ostrożność i rozwagę w czasie korzystania z hulajnóg elektrycznych.
Osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego upadek czy zderzenie z przeszkodą może skończyć się dla nich tragicznie. Na bezpieczeństwo kierujących tymi jednośladami ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze są jednak zachowania samych użytkowników hulajnóg, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec nich.
Użytkowniku hulajnogi elektrycznej pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
• gdy jest to możliwe korzystaj z wydzielonych dróg dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów (możesz wyjątkowo poruszać się chodnikiem, gdy ten jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów, ale wtedy musisz zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępować im pierwszeństwa!);
• nie przejeżdżaj hulajnogą po przejściu dla pieszych,
• nie przewoź innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, nie czepiaj się pojazdów, nie poruszaj się tyłem,
• z wyprzedzeniem sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu,
• zadbaj, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego,
• nie trzymaj w ręce podczas jazdy telefonu komórkowego,
• używaj kasku ochronnego – choć nie jest wymagany przepisami, podczas upadku ochroni twoją głowę przed urazem,
• przypominamy, że dzieci do 10 roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą po jezdni (mogą poruszać się nimi jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej).