#DzieciństwobezPrzemocy. Policjanci z wydziału prewencji KWP w Krakowie na spotkaniu profilaktyczno – edukacyjnym w Szkole Podstawowej 4 w Skawinie.
Od 8 października do 19 listopada 2024 roku trwa ogólnopolska kampania Dzieciństwo bez Przemocy, realizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Partnerem Kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie włączył się w powyższą akcję, współorganizując 10 października br. działania profilaktyczno – edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie w klasach 1-3.
Celem Kampanii jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które mają na celu:
- uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce,
- wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci,
- promowanie idei uważnego rodzicielstwa,
- propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie włączył się w powyższą akcję, współorganizując 10 października br. działania profilaktyczno – edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4 w Skawinie w klasach 1-3. Policjantki promowały bezpieczne zachowania wśród dzieci oraz uświadamiały im zagrożenia, jakie mogą napotkać w drodze do i ze szkoły oraz w związku z założeniami kampanii. Skupiono się również na istotnym aspekcie bezpieczeństwa, dotyczącym korzystania z elementów odblaskowych. W dalszej części zajęć policjantki przekazały informacje, jak należy zachować się podczas kontaktu z osobą obcą, a także agresywnym psem. Uczniowie demonstrowali charakterystyczne pozycje ochronne w razie potencjalnego ataku psa. Przypomniano o numerze alarmowym 112 i w jakich sytuacjach należy go używać. Policjantki nauczyły uczniów międzynarodowego znaku „POMÓŻ MI”, będącego dyskretnym sygnałem informującym, że jesteśmy ofiarą przemocy. Wystarczy pokazać otwartą dłoń, następnie złożyć dłoń w pięść chowając kciuk do środka. Podczas zajęć omówiono tematykę racjonalnego korzystania z Internetu i telefonów komórkowych.
Oprócz prelekcji uczniowie mogli także wykonać odcisk linii papilarnych dłoni, a także tatuaż z pieczątek ze smokami policyjnymi. Policjantki odpowiedziały na szereg nurtujących pytań, dotyczących ich pracy. Zwróciły uwagę na różnice w umundurowaniu policyjnym, m.in. zademonstrowały atrybuty policjanta kierującego ruchem drogowym.
W zajęciach uczestniczyły maskotki małopolskiej Policji przedstawiające smoki: Inspektor Wawelek oraz Polisia, które kolejny raz wywołały pozytywne reakcje wśród uczniów. Dla uczestników spotkania przygotowano materiały profilaktyczne w postaci ulotek, książeczek, rebusów, malowanek, tabliczek mnożenia, planów lekcji oraz krzyżówek o tematyce bezpieczeństwa, oraz elementy odblaskowe.
Uwieńczeniem przedsięwzięcia było spotkanie wszystkich klas na sali gimnastycznej, gdzie poruszano tematykę przemocy, jak ją rozpoznać i jej przeciwdziałać- do kogo zwrócić się o pomoc w razie potrzeby. Przypomniano dzieciom o możliwości skorzystania z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży o numerze 116 111.
