Domowy agresor musiał opuścić dom. Jest podejrzany o znęcanie, kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości oraz znieważenie policjantów
Dzielnicowi z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 40 – letniego mieszkańca Osieka. Mężczyzna jest podejrzany o znęcanie nad żoną, jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości, a także znieważenie policjantów. Agresor otrzymał policyjne i prokuratorskie nakazy opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazy zbliżania i kontaktowania z pokrzywdzoną.
W piątek (11.10.br.), tuż po godzinie 14 dzielnicowi podjęli interwencję w jednym z domów jednorodzinnych w Osieku, gdzie doszło do awantury domowej, którą wszczął nietrzeźwy 40 – letni mieszkaniec Osieka. W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci potwierdzili, że mężczyzna był agresywny wobec swojej żony, która schroniła się u rodziny. Ustalili, również, że agresor do rodziny przyjechał samochodem będąc w stanie nietrzeźwości. W związku z podejrzeniem, że w rodzinie dochodzi do przemocy domowej mężczyzna został zatrzymany. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 3 promile alkoholu. Policjanci wszczęli procedurę Niebieska Karta, a także wydali wobec 40 – latka nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej przez 14 dni. Następnie sprawę przejęli policjanci pionu kryminalnego. Funkcjonariusze w ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące o tym, że 40 – latek już od kilkunastu miesięcy znęca się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną.
W niedzielę (13.10.br.) materiały prawy trafiły w ręce prokuratora Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, który przedstawił podejrzanemu zarzut znęcania się nad żoną, kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości, a także znieważenia policjantów. Ponadto przedłużył do trzech miesięcy obowiązywanie środków zapobiegawczych w postaci: opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także nałożył policyjny dozór.
Za znęcanie w rodzinie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast za znieważenie funkcjonariusza grozi kara do jednego roku pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc.
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym