Aktualności

Mam cyberPROBLEM. Chciał zainwestować w kryptowaluty, a stracił oszczędności.

Data publikacji 08.11.2024

Mieszkaniec Oświęcimia padł ofiarą oszustów proponujących inwestowanie w kryptowaluty. W wyniku braku czujności mężczyzna stracił 8700 zł. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku podczas inwestowania.  

W ubiegłym tygodniu policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zostali powiadomieni przez 30-letniego mieszkańca Oświęcimia o oszustwie metodą „na kryptowaluty”. Pokrzywdzony przekazał, że zadzwonił do niego mężczyzna podający się za przedstawiciela firmy zajmującej się inwestycjami w kryptowaluty. Przekazał, że może on szybko pomnożyć oszczędności. Poprzez dużą pewność siebie oraz odpowiednie słownictwo oszust zdobył zaufanie 30-latka. Namówił go na przelanie blikiem 8700 złotych. Pokrzywdzony wykonał polecenia oszustka, tracąc pieniądze.  

Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku. Jeśli skontaktuje się z Tobą osoba informująca o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty, poinformuje Cię o konieczności instalacji aplikacji na Twoim komputerze lub telefonie komórkowym, dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty, a także od razu zaoferuje wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji, zachowaj zdrowy rozsądek, bo to jest oszustwo.  Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie szybkim zyskiem.
Policjanci ścigają sprawców tego typu przestępstw. Apelują o ostrożność, a także stosowanie się do poniższych zaleceń:  
- należy zapoznać się z informacjami podawanymi przez KNF oraz NBP dotyczącymi inwestowania w kryptowaluty: link NBP 
- należy sprawdzić, czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń KNF: link KNF
- nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; 
- nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
- nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;
- nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
- w przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie należy przekazywać środków dalej nawet jeśli „doradca” o to prosi. W ten sposób nieświadomie możemy uczestniczyć w przestępstwie.

 

Powrót na górę strony