Policyjna grupa „SPEED” zatrzymała pięć praw jazdy
Policjanci z wadowickiej drogówki, działający w ramach grupy „SPEED”, podczas kontroli prędkości, zatrzymali pięć praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Kilka dni temu, w trakcie jednej służby, funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego, zatrzymali prawo jazdy trzem kierowcom, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Pierwszy z nich, kierujący skodą, jechał przez miejscowość Wyźrał z prędkością 115 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ponadto kierowca ten popełnił jeszcze jedno wykroczenie tj. nie zastosował się do znaku poziomego linia podwójna ciągła. W związku z powyższym policjanci ukarali kierującego, 45-letniego mieszkańca powiatu kieleckiego, mandatami na łączną kwotę 2200 złotych i 19 punktów karnych.
Drugi z kierowców również „wpadł” na ul. Wadowickiej w Wyźrale. Kierujący mercedesem pędził z prędkością 131 km/h, przekraczając dopuszczalną prędkość, jaka obowiązuje w tym miejscu o 81 km/h. 24-letni mieszkaniec Krakowa został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych, a na jego konto trafiło 15 punktów karnych.
Z kolei kierujący motocyklem, jechał przez Andrychów mając na liczniku 108 km/h przy dozwolonej „pięćdziesiątce”. Kierujący jednośladem został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych i 13 punktami karnymi.
Natomiast dzień wcześniej, w Wyźrale, swoje uprawnienia do kierowania pojazdami straciło dwóch kierujących. Pierwszy, kierowca citroena, przekroczył dozwoloną prędkość o 53 km/h. 58-letni mieszkaniec powiatu dębickiego za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych i 13 punktami karnym. Z kolei kierujący samochodem marki Honda miał na liczniku 102 km/h przy dozwolonej „pięćdziesiątce”. Policjanci ukarali kierowcę, 46-letniego mieszkańca powiatu żywieckiego, również mandatem w wysokości 1500 złotych, a na jego konto trafiło 13 punktów karnych. Wszyscy kierowcy stracili prawa jazdy na trzy miesiące i będą musieli na ten czas przesiąść się na fotel pasażera lub zmienić środek lokomocji.
Policjanci przypominają, że jazda z dużą prędkością zawsze stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak również dla innych uczestników ruchu drogowego. Prędkość to przecież kluczowy czynnik wpływający na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, ma ona także decydujące znaczenie dla rodzaju i rozmiaru doznanych obrażeń przez uczestników zdarzeń drogowych.