Finał wojewódzki XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych
W sobotę 16 maja 2026 roku, na terenie Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, odbył się finał wojewódzki XXVIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Celem Turnieju było popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego i wiedzy motoryzacyjnej oraz kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
Jednym z organizatorów turnieju był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał Sędzia Główny Pan Zbigniew Kogut członek Komisji BRD oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie.
Przybyłych zawodników powitał Pan Adam Zaremba - Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, który życzył wszystkim uczestnikom turnieju sukcesów na etapie wojewódzkim, a także pogratulował zwycięstwa w konkursie w swoich miastach i powiatach. Podkreślił też, jak ważna jest edukacja i promowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród uczestników ruchu drogowego.
W Turnieju wystartowały trzyosobowe drużyny – zwycięzcy eliminacji powiatowych/miejskich naszego województwa.
Rozgrywane były następujące konkurencje:
- test z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań;
- przygotowanie pojazdu do jazdy – konkurencja polegała na ujawnieniu usterek w pojazdach; jazda sprawnościowa motorowerem – konkurencja polegała na bezpiecznym i technicznym przejeździe motorowerem po wyznaczonej trasie;
- jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” – konkurencja polegała na przejechaniu wyznaczonego toru z piłką umieszczoną na specjalnym talerzu zamontowanym na pokrywie silnika samochodu.
Na podstawie wyników powyższych konkurencji zostali wytypowani Mistrzowie województwa małopolskiego XXVIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego:
w klasyfikacji drużynowej:
I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach
II miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
III miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu
w klasyfikacji indywidualnej:
I miejsce zdobył Adrian Mielec uczeń z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach
II miejsce zdobył Kacper Leśniak uczeń z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
III miejsce ex aequo zdobyli:
Szymon Bandyk uczeń z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach
Dawid Lorek z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu.
Najlepszym zawodnikiem w konkurencji jazda sprawnościowa samochodem został Adrian Mielec, a w konkurencji jazda sprawnościowa motorowerem po torze przeszkód mistrzem okazał się Szymon Bandyk - uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach.
Test z przepisów ruchu drogowego najlepiej napisał Jakub Grubka z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.
Zwycięzcy otrzymali nagrody i puchary oraz dyplomy ufundowane przez Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.
Nagrody wręczali Pan Marek Rutkowski Honorowy Prezes Polskiego Związku Motorowego Zarządu Okręgowego w Krakowie, Pan Adam Zaremba Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu oraz podinsp. Jarosław Bator - Ekspert Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie. Zwycięska drużyna z Myślenic, będzie reprezentowała nasze województwo w finale centralnym XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbędzie się w czerwcu w Żarnowcu w województwie śląskim.
Celem Turnieju było popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości przepisów ruchu drogowego i wiedzy motoryzacyjnej oraz kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
Jednym z organizatorów turnieju był Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał Sędzia Główny Pan Zbigniew Kogut członek Komisji BRD oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie.
Przybyłych zawodników powitał Pan Adam Zaremba - Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, który życzył wszystkim uczestnikom turnieju sukcesów na etapie wojewódzkim, a także pogratulował zwycięstwa w konkursie w swoich miastach i powiatach. Podkreślił też, jak ważna jest edukacja i promowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród uczestników ruchu drogowego.
W Turnieju wystartowały trzyosobowe drużyny – zwycięzcy eliminacji powiatowych/miejskich naszego województwa.
Rozgrywane były następujące konkurencje:
- test z przepisów ruchu drogowego, test skrzyżowań;
- przygotowanie pojazdu do jazdy – konkurencja polegała na ujawnieniu usterek w pojazdach; jazda sprawnościowa motorowerem – konkurencja polegała na bezpiecznym i technicznym przejeździe motorowerem po wyznaczonej trasie;
- jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” – konkurencja polegała na przejechaniu wyznaczonego toru z piłką umieszczoną na specjalnym talerzu zamontowanym na pokrywie silnika samochodu.
Na podstawie wyników powyższych konkurencji zostali wytypowani Mistrzowie województwa małopolskiego XXVIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego:
w klasyfikacji drużynowej:
I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach
II miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
III miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu
w klasyfikacji indywidualnej:
I miejsce zdobył Adrian Mielec uczeń z Zespołu Szkół Techniczno - Ekonomicznych w Myślenicach
II miejsce zdobył Kacper Leśniak uczeń z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
III miejsce ex aequo zdobyli:
Szymon Bandyk uczeń z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach
Dawid Lorek z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu.
Najlepszym zawodnikiem w konkurencji jazda sprawnościowa samochodem został Adrian Mielec, a w konkurencji jazda sprawnościowa motorowerem po torze przeszkód mistrzem okazał się Szymon Bandyk - uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Myślenicach.
Test z przepisów ruchu drogowego najlepiej napisał Jakub Grubka z Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu.
Zwycięzcy otrzymali nagrody i puchary oraz dyplomy ufundowane przez Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.
Nagrody wręczali Pan Marek Rutkowski Honorowy Prezes Polskiego Związku Motorowego Zarządu Okręgowego w Krakowie, Pan Adam Zaremba Zastępca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu oraz podinsp. Jarosław Bator - Ekspert Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie. Zwycięska drużyna z Myślenic, będzie reprezentowała nasze województwo w finale centralnym XXVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który odbędzie się w czerwcu w Żarnowcu w województwie śląskim.
