Komunikaty

W efekcie publikacji listu gończego poszukiwany zapłacił zasądzoną grzywnę

Data publikacji 25.08.2023

22-letni mężczyzna popełnił wykroczenie polegające na używaniu słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym (art.141 kodeksu wykroczeń) za co grozi mandat od 50 złotych do 100 złotych.

Sprawa dotycząca wykroczenia trafiła do sądu rejonowego, a ten ostatecznie zasądził grzywnę, której mężczyzna nie zapłacił, a która zgodnie z polskim prawem została zamieniona na 2 dni zastępczej kary aresztu. Sąd wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym. Zgodnie z obowiązującymi od stycznia przepisami  (art. 14a par. 1 Kodeks Karny Wykonawczy) policja ma obowiązek rozpowszechnić list gończy ze skazanymi na karę pozbawienia wolności zarówno za przestępstwa jak za wykroczenia. List gończy podlega rozpowszechnieniu przez opublikowanie za pomocą Internetu, chyba że sąd postanowi inaczej.

W związku z  opublikowaniem w mediach społecznościowych listu gończego za 22-latkiem, w ciągu zaledwie kilku godzin, mężczyzna zdecydował się zapłacić zasądzoną grzywnę czym wykupił się od kary aresztu, a tym samym zakończyło się jego poszukiwanie.

Powrót na górę strony