Komunikaty

Poszukiwani są jeszcze dwaj sprawcy pobicia i znieważenia na tle narodowościowym

Data publikacji 06.11.2020

Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zwraca się o prośbą o pomoc w identyfikacji pozostałych dwóch sprawców, którzy 2 sierpnia 2020 roku na ul. Starowiślnej w Krakowie dokonali publicznego znieważenia z powodu przynależności rasowej i narodowościowej oraz stosowali przemoc w postaci bicia rękami i nogami po całym ciele obywateli Nigerii, Tunezji, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych. W tej sprawie ustalono już czterech podejrzanych.

2 sierpnia br., około godziny 5:00 na ul. Starowiślnej w Krakowie do czterech obcokrajowców (obywateli Nigerii, Tunezji, Arabii Saudyjskiej i Stanów Zjednoczonych) stojących przed jednym z lokali podeszła grupa osób, która zaczęła ubliżać i wyzywać ich z powodu przynależności rasowej. Po agresji słownej sprawcy zaczęli popychać, uderzać i kopać tych mężczyzn. Jak się później okazało, podczas ataku jeden z cudzoziemców doznał skręcenia stawu skokowego. Ucierpiał również obywatel Polski, który stanął w obronie zagranicznych gości. Dodatkowo, agresorzy zabrali telefon komórkowy należący do jednego z pokrzywdzonych. Dopiero kiedy jeden z zaatakowanych mężczyzn powiadomił telefonicznie o całym zdarzeniu Policję, agresorzy uciekli. Po kilku minutach od zgłoszenia funkcjonariusze byli już na miejscu. Poszkodowani opisali wygląd sprawców oraz przedstawili przebieg zdarzenia. Mundurowi niezwłocznie sprawdzili okolicę, jednak nikogo o podobnym rysopisie nie napotkali. W tej sprawie wszczęto śledztwo, a w trakcie prowadzonego postępowania m.in. zabezpieczono nagranie monitoringu zawierające wizerunki sprawców.
3 września zatrzymano dwóch podejrzanych w tej sprawie, którzy następnie zostali aresztowani. Informowaliśmy o tym tutaj: link do komunikatu

20 października opublikowaliśmy wizerunki czterech nieustalonych współsprawców prosząc o pomoc w ich identyfikacji.
To pomogło w ustaleniu danych dwóch z nich, którzy tydzień temu w Prokuraturze Rejonowej Kraków Krowodrza usłyszeli zarzut pobicia i znieważenia obcokrajowców z powodu ich przynależności rasowej i narodowościowej, tj. o przestępstwo z art. 119 § 1 kk i inne.

Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu   Komendy Miejskiej Policji  w Krakowie zwraca się o prośbą o  pomoc w identyfikacji pozostałych dwóch sprawców, których wizerunki dziś ponownie publikujemy.  Informację można przekazywać anonimowo do Wydziału  Do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu   Komendy Miejskiej Policji  w Krakowie telefonicznie na nr 47 83 52 650 lub 112 albo mailowo na adres: sekretariat.wzizkmp@krakow.policja.gov.pl

Sprawca 1: Mężczyzna ubrany w biały t-shirt z czarnym paskiem na przodzie, niebieskie spodenki jeansowe, posiada tatuaż na lewym przedramieniu na części wewnętrznej i zewnętrznej, tatuaż na prawej nodze.

Sprawca 2: mężczyzna wygolony, ubrany w czarny t-shirt, niebieskie spodenki jeansowe,  biały zegarek na lewej ręce,

Na filmie mężczyzna w białym podkoszulku podchodzi i wyprowadza cios do osoby o ciemnej karnacji  stojącej na przeciwko niego. W wyniku ataku obala pokrzywdzonego na chodnik. Do agresora podchodzą jego koledzy. Film się kończy. Do ataku doszło wśród tłumu turystów.

Opis filmu: Moment uderzenia mężczyzny nagrany na kamerze monitoringu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 2.99 MB)

Powrót na górę strony