Wydarzenia

Oświęcim. 14 czerwca 2022 – Obchody 82. rocznicy deportacji pierwszych Polaków do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz

Data publikacji 14.06.2022

Dziś na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbędą się uroczystości upamiętniające pierwszy transport Polaków do obozu w Auschwitz. Obchody 82. rocznicy tego wydarzenia zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

14 czerwca 1940 roku Niemcy wysłali z Tarnowa do Auschwitz pierwszy masowy transport więźniów. Do obozu zagłady trafiło 728 Polaków, między innymi członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach. 
Uchwałą Sejmu dzień 14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
PROGRAM OBCHODÓW:
• 14.30 - upamiętnienie na terenie byłego obozu Auschwitz I z udziałem oficjalnych delegacji władz państwowych oraz organizatorów obchodów.
• 16.00 - złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą deportację I transportu Polaków do Auschwitz
(Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego)
• 17.00 - Msza Święta w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach
UPAMIĘTNIENIA INDYWIDUALNE
14 czerwca 2022 r w godzinach 8.00 - 19.00 będzie możliwe indywidualne upamiętnienie na terenie Miejsca Pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11. 
W tym dniu na terenie Oświęcimia oraz Harmęż kierowców prosimy o wyrozumiałość oraz stosowanie się do poleceń policjantów biorących udział w zabezpieczeniu uroczystości.
 

Powrót na górę strony