Piątkowy przepis drogowy

Odc. 33 – „Znaki lokalizacyjne na słupkach prowadzących”

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, opracowali krótkie przypomnienie na temat informacji uzyskiwanych ze słupka prowadzącego.

Słupki prowadzące umieszczane samodzielnie na poboczu lub montowane nad barierą ochronną stosuje się w celu ułatwienia kierującym, szczególnie w porze nocnej i w trudnych warunkach atmosferycznych, orientacji co do szerokości drogi oraz jej przebiegu

Na słupkach prowadzących, umiejscowionych w hektometrach drogi krajowej umieszcza się informację o kilometrażu i hektometrażu drogi. Na słupku ze znakiem hektometrowym „0” można dodatkowo odnaleźć informację o numerze drogi krajowej, na której się znajdujemy. Znaki kilometrowe i hektometrowe są takie same na słupkach po obu stronach drogi. Są to bardzo przydatne informacje które pomagają precyzyjnie ustalić nasze położenie. Ma to duże znaczenie podczas przekazywania odpowiednim służbom informacji o zaistniałym wypadku.

Przedstawiony na zdjęciu słupek prowadzący umiejscowiony jest na drodze krajowej nr 44 na równym 101 kilometrze drogi. W przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego powyższe informacje pozwalają na bardzo precyzyjne wskazanie miejsca gdzie potrzebna jest pomoc służb.

Powrót na górę strony