Odc. 21 – „Obowiązkowe wyposażenie roweru” - Piątkowy przepis drogowy - Policja Małopolska

Piątkowy przepis drogowy

Odc. 21 – „Obowiązkowe wyposażenie roweru”

W ramach kolejnego odcinka piątkowego przepisu, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie na podstawie art. 30, 51 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, § 53, 56 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, przypominają przepisy na temat obowiązkowego wyposażenia roweru.

Co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt. Światło to oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinno być widoczne

w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150m.

Co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (dopuszcza się migające światło), które oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinno być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150m. Może być zdemontowane, jeżeli kierujący porusza się od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, poza tunelami.

Co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (dopuszcza się migające), które oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinno być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150m. Może być zdemontowane, jeżeli kierujący porusza się od świtu do zmierzchu
w warunkach dobrej przejrzystości powietrza, poza tunelami.

Co najmniej jeden sprawnie działający hamulec.

Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Planując zakup roweru warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas egzemplarz posiada komplet obowiązkowego wyposażenia, dzięki czemu unikniemy dodatkowych wydatków związanych z doposażaniem naszego pojazdu.

 

Powrót na górę strony