Bezpieczne wakacyjne powroty z Radiem MOTO GO+ - Profilaktyka w ruchu drogowym - Policja Małopolska

Profilaktyka w ruchu drogowym

Bezpieczne wakacyjne powroty z Radiem MOTO GO+

W czwartkowe popołudnie, tuż przed ostatnim weekendem wakacji policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wraz z Radiem MOTO GO + na Autostradzie A4 promowali bezpieczną jazdę. Przestrzegali kierujących przed skutkami niebezpiecznych zachowań na drodze. Duża uwaga zwracana była na niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, która w głównej mierze przyczynia się do powstawania groźnych wypadków. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród podróżujących. Podczas kontroli policyjnych zadawali szereg pytań z zakresu prawa o ruchu drogowym, które niejednokrotnie były dla nich niejasne. W audycji radiowej swoje rady dawali również: funkcjonariusz z Inspekcji Transportu Drogowego, strażak z OSP Balice oraz ratownik medyczny.

Nadchodzący koniec wakacji wiąże się ze wzmożonym ruchem na drogach przechodzących przez miejscowości wypoczynkowe oraz duże miasta. W tym trudnym czasie dla kierowców, nad bezpieczeństwem ruchu na drogach będą czuwać małopolscy policjanci. Ich działania będą przede wszystkim polegać na pomaganiu w bezpiecznych powrotach do domów. W razie potrzeby, gdy na drogach będą tworzyć się tzw. korki funkcjonariusze podejmą ręczną regulację ruchem.
Ponadto będą zdecydowanie reagować na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym,a w szczególności te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Należy spodziewać się licznych kontroli prędkości, gdyż niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Funkcjonariusze będą również zwracali szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów związanych z przewożeniem pasażerów – szczególnie tych najmłodszych.
Jednak największy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają sami kierujący. To od ich zachowania na drodze najwięcej zależy. Mając to na uwadze policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotowali szereg porad, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu:
•lanując podróż staraj się nie wybierać na jazdę tej pory dnia, na którą przypada najwyższa temperatura. W upalne dni dużo szybciej następuje spadek koncentracji i zmęczenie. Jeśli masz do przejechania długi dystans – potraktuj to poważnie. Zaplanuj czas na powrót tak by wsiadając za kierownicę być wypoczętym.
•Weź pod uwagę przewidywane zwiększone natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania  z tras alternatywnych.
•Przed wyjazdem zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą. Skontroluj też stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybkoi dokładnie oczyszczać szyby z wody.
•Podczas jazdy autem znacznie obciążonym ilością osób i bagażami miej na uwadze że fizyczny środek masy pojazdu jest w innym miejscu niż zwykle. Może to powodować całkiem inne odczucia w prowadzeniu auta, szczególnie w zakrętach. Dodatkowe kilkaset kilogramów może w dużym stopniu obniżyć dynamikę samochodu – pamiętaj o tym jeśli;zamierzasz wyprzedzać.
•Jeżeli podczas zatoru tzw. korku,  ruchem zacznie kierować policjant – pamiętaj że jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Uważnie obserwuj jego gesty.
•Zapinając pasy bezpieczeństwa pamiętaj że przepisy wymagają od Ciebie korzystania z nichw sposób prawidłowy. Dopilnuj żeby pas ramieniowy i biodrowy nie był poskręcany, przebiegał we właściwy sposób. Nieprawidłowo zapięte pasy mogą podczas wypadku zamiast pomóc, przysporzyć poważnych obrażeń ciała.
•Pamiętaj, że spoczywa na Tobie obowiązek dopilnowania by osoby, które przewozisz miały prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli przewozisz dzieci – obowiązują Cię nie tylko przepisy wymuszające stosowanie fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących ale też przepisy wynikające z instrukcji producenta urządzenia.

W czwartkowe popołudnie, tuż przed ostatnim weekendem wakacji policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wraz z Radiem MOTO GO + na Autostradzie A4 promowali bezpieczną jazdę. Przestrzegali kierujących przed skutkami niebezpiecznych zachowań na drodze. Duża uwaga zwracana była na niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze, która w głównej mierze przyczynia się do powstawania groźnych wypadków.  Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród podróżujących. Podczas kontroli policyjnych zadawali szereg pytań z zakresu prawa o ruchu drogowym, które niejednokrotnie były dla nich niejasne. W audycji radiowej swoje rady dawali również: funkcjonariusz z Inspekcji Transportu Drogowego, strażak z OSP Balice oraz ratownik medyczny.

Powrót na górę strony