Profilaktyka w ruchu drogowym

Edukacja dla bezpieczeństwa na drogach w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Policjanci z WRD KMP Kraków i WRD KWP Kraków przeprowadzili w Krakowie działania profilaktyczne wśród kierowców prezentując im materiały multimedialne przygotowane przez dzieci.

Policjanci z wydziałów ruchu drogowego komendy miejskiej i wojewódzkiej Policji  w Krakowie w środę 23 grudnia 2020 roku przeprowadzili w Krakowie działania profilaktyczne promujące bezpieczeństwo na drodze.  Funkcjonariusze podczas kontroli drogowej prezentowali  kierowcom na tablecie krótki materiał filmowy przygotowany wcześniej przez uczniów szkół podstawowych w ramach konkursu „Patrzeć i być widocznym”  (przy czym, w przypadku popełnienia rażących wykroczeń w ruchu drogowym policjanci stosowali odpowiednie sankcje). To jak dzieci i młodzież widzą bezpieczeństwo na drodze jest istotne  gdyż następuje tu zamiana tradycyjnych ról. Uczniowie w poprzez swoje materiały video byli nauczycielami dorosłych w zakresie bezpiecznych zachowań na drodze. Prowadzona tuż przed świętami policyjna akcja, miała  za zadanie zawstydzić dorosłych popełniających wykroczenia w ruchu. Materiały filmowe przedstawiane kierującym to najlepsze animacje wyróżnione w ramach małopolskiego konkursu „Patrzeć i być widocznym”, który realizowany był w okresie jesienno – zimowym, najbardziej niebezpiecznym na drodze. Jego głównym tematem było bezpieczeństwo pieszych. Filmowe prace dzieci prezentowaliśmy w komunikacie: https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/wydarzenia/5240,Malopolski-Konkurs-na-Animacje-Patrzec-i-byc-widocznym-rozstrzygniety.html?search=29602788 Wykonane przez uczniów animacje, zawierają bardzo ważne wskazówki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze. W większości materiałów pokazane jest niebezpieczeństwo przechodzenia przez jezdnię przy równoczesnym spoglądaniu  w telefon komórkowy. Wielu uczniów wskazało także jak ważna jest widoczność pieszego na drodze, a tym samym przypomnieli o obowiązku posiadania elementów odblaskowych poruszając się w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Realizowane przez małopolską Policję ruchu drogowego środowe działania, zostały pozytywnie odebrane przez kierujących. Oglądane materiały zawierające ważne zasady ruchu drogowego na pewno pozostaną w ich pamięci, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach, a tym samym ograniczy niebezpieczne zachowania, które przyczyniają się do powstawania groźnych zdarzeń w ruchu drogowym.

 • na zdjęciu dwóch policjantów ruchu drogowego, jeden trzyma w ręku ręczny miernik prędkości tzw. radar oraz tarczę do zatrzymywania pojazdów. W tle jezdnia i jadące pojazdy, pas zieleni oraz budynki.
  dwóch policjantów ruchu drogowego, jeden trzyma w ręku ręczny miernik prędkości tzw. radar oraz tarczę do zatrzymywania pojazdów. W tle jezdnia i jadące pojazdy, pas zieleni oraz budynki.
 • na zdjęciu dwóch policjantów ruchu drogowego, jeden trzyma w ręku ręczny miernik prędkości tzw. radar stoją przy zatrzymanym do kontroli drogowej pojeździe.
  dwóch policjantów ruchu drogowego, jeden trzyma w ręku ręczny miernik prędkości tzw. radar stoją przy zatrzymanym do kontroli drogowej pojeździe.
 • na zdjęcie wnętrze pojazdu, kierujący trzyma w ręku tablet i ogląda wyświetlany materiał filmowy.
  wnętrze pojazdu, kierujący trzyma w ręku tablet i ogląda wyświetlany materiał filmowy.
 • policjantka ruchu drogowego udziela wywiadu telewizyjnego. W tle jezdnia, poruszające się pojazdy oraz pas zieleni.
  policjantka ruchu drogowego udziela wywiadu telewizyjnego. W tle jezdnia, poruszające się pojazdy oraz pas zieleni.
Powrót na górę strony