Krakowscy policjanci ruchu drogowego aktywnie włączają się w walkę o poprawę jakości powietrza w naszym mieście

Krakowscy policjanci ruchu drogowego  aktywnie włączają się w walkę o  poprawę jakości powietrza w naszym mieście

Podczas kontroli pojazdów wykorzystują analizatory  spalin, aby skutecznie eliminować niesprawne technicznie pojazdy z ulic Krakowa. 

Wieloskładnikowe analizatory spalin silników typu Kane Auto 4-1 zostały zakupione przez krakowskie władze samorządowe  i przekazane policjantom w kwietniu bieżącego roku. Analizatory, które znalazły się  na wyposażeniu wybranych radiowozów, wykorzystywane są podczas rutynowych kontroli drogowych w celu eliminacji z krakowskich dróg niesprawnych technicznie pojazdów „zatruwających powietrze”. . Urządzenia te używane są również podczas organizowanych przez miasto wydarzeń proekologicznych np. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Kontrole  drogowe z wykorzystaniem analizatorów spalin  przeprowadzane regularnie i systematycznie przez policjantów pozwalają wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na niespełnianie norm a  także skutecznie  uniemożliwić  im dalszą  jazdę. Tym samym  poprzez wykluczenie z ruchu „trucicieli ” policja włącza się aktywnie w walkę o lepsze powietrze w Krakowie.

Tylko w pierwszej połowie listopada br. krakowska „drogówka” skontrolowała prawie 300 pojazdów pod kątem emisji substancji gazowych. Okazało się, że 110 samochodów  przekraczało te normy !

Kierowcy, u których zostało zdiagnozowane  przekroczenie norm zanieczyszczeń w spalinach musieli liczyć się z mandatem karnym, utratą dowodu rejestracyjnego, a także ponownym badaniem technicznym stanu pojazdu.