Aktualności_2016

 

Lider Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

27 grudnia 2016 roku I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie zatwierdził Protokół posiedzenia zespołu certyfikującego projekt „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Zespół  certyfikujący  złożony  z policjantów  Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji  w Krakowie w oparciu o zapisy Aneksu do Regulaminu Nadawania Certyfikatu poddał sprawdzeniu dokumentację oraz stan realizacji przedsięwzięć podjętych przez małopolskie szkoły. Kolejne 23 placówki oświatowe z województwa małopolskiego  mogą pochwalić się tytułem „Lider Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. 

Protokół posiedzenia Zespołu Certyfikującego

 

„Bezpieczne zakupy” 

Przez kilka przedświątecznych dni policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadzali działania prewencyjne dotyczące bezpiecznych zakupów przedświątecznych w krakowskich galeriach handlowych. Mundurowi przypominali o zasadach bezpiecznego kupowania i udzielali porad, na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Można było dowiedzieć się o tym, jak bezpiecznie korzystać z bankomatów, jak uniknąć kradzieży kieszonkowej lub włamania do pozostawionego na parkingu samochodu.

Działania profilaktyczne skierowane były również do osób starszych, które miały na celu przestrzeganie ich, jak zapobiegać oszustwom na przykład tzw. metodą na wnuczka. Policjanci rozmawiali z osobami starszymi i przekazywali informacje oraz ulotki o sposobach działania sprawców.  Udzielając porad informowali, aby nie przekazywać żadnych pieniędzy nieznajomym, gdyż sprawcy mogą podawać się za krewnych, kurierów, czy policjantów po to, aby oszukać i zdobyć pieniądze.

Każdy odwiedzający otrzymał materiały informacyjno – edukacyjne. Dzieci, które wzięły udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie – otrzymały elementy odblaskowe oraz kartki, na których składały własne odciski palców. Przy stoisku wystawiona była również maskotka małopolskiej Policji, przy którym dzieci robiły sobie pamiątkowe zdjęcie,  jednak dużą popularnością wśród wszystkich odwiedzających cieszył się jak zwykle „Inspektor Wawelek”, który wręczał dzieciom cukierki.

 

Przedświąteczne porady Policji

W dniach 17 i 20 oraz 21 grudnia 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji  w Krakowie przeprowadzą działania prewencyjne dotyczące bezpiecznych zakupów przedświątecznych w krakowskich galeriach handlowych. 

Akcja „Bezpieczne zakupy” organizowana jest, jak co roku w okresie przedświątecznym. W czasie najgorętszych przygotowań często tracimy czujność, co może doprowadzić do przykrych zdarzeń, których konsekwencje popsują nam humor i radość z zakupów.

Policjanci w tych dniach w galeriach handlowych będą udzielać porad na temat bezpiecznych zakupów, jak nie stać się ofiarą przestępstwa oraz jak należy zabezpieczyć swoje mienie. Specjaliści opowiedzą o bezpiecznych transakcjach elektronicznych, bankomatowych czy wykorzystaniu kart płatniczych.

Ważne informacje zostaną przekazane również seniorom, którzy często przez swoją dobroć padają ofiarą naciągaczy. Podczas spotkania z klientami centrum handlowego policjanci będą także mówić, jak zapobiegać kradzieżom kieszonkowym, dbać o bezpieczeństwo dzieci oraz udzielą porad, na co zwracać uwagę, by w okresie świątecznym uniknąć włamania do mieszkania, czy pozostawionego na parkingu samochodu.

W ramach akcji „Bezpieczne zakupy” przedstawiciele Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, będą również uczulać klientów, aby w przypadku zauważenia, pozostawionych podejrzanych bagaży czy pakunków,  przekazywali informacje o nich ochronie sklepów.

„Bezpieczne zakupy” to także okazja dla dzieci do spotkania się z maskotką krakowskiej policji - Inspektorem Wawelkiem.

 

Spotkanie z gimnazjalistami z Waganowic

W dniu 07.12.2016 roku w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i projektu „My Małopolska” przeprowadzono spotkanie z klasą gimnazjalistów z miejscowości Waganowice w zakresie zajęć „profilaktyka zagrożenia narkotykowego”, oraz „profilaktyka zagrożeń w cyberprzestrzeni”. Zajęcia prowadzili funkcjonariusze Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie na Osiedlu Teatralnym. 

Mikołaj w 16 Batalionie Powietrznodesantowych w Krakowie 

W  dniu 4 grudnia 2016 roku policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie  uczestniczyli w mikołajkach zorganizowanych dla dzieci żołnierzy i pracowników 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. Dla dzieci policjanci przygotowali stoisko profilaktyczne przy którym mogły otrzymać materiały informacyjno – edukacyjne, elementy odblaskowe oraz drobne upominki. Najmłodsi otrzymywali również pamiątkową kartkę „Wawelka” wraz z „odciskami” swoich linii papilarnych.  Ponadto milusińscy mogli zapoznać się z pracą Policji oraz poczuć się przez chwilę jak prawdziwi policjanci przymierzając mundury policyjne.

 

,,Mój znaczek odblaskowy” 

Pod takim tytułem odbył się tegoroczny konkurs plastyczny dla dzieci 5 oraz 6-letnich zorganizowany przez Samorządowe Przedszkole nr 115 na osiedlu Albertyńskim 23 w Krakowie przy współudziale  Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 25 listopada 2016r. Celem  była popularyzacja noszenia odblasków od najmłodszych lat oraz kształtowanie dobrych nawyków i zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.  Komisja konkursowa w składzie: nadkom. Izabela Ciarka , sierż. szt. Beata, st. sierż. Monika Kołodziejczyk-Knapik z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie oraz st. strażnik Jacek Gronowski ze Straży Miejskiej wyłoniła i nagrodziła 8 prac postanawiając przyznać 3 miejsca punktowane i 5 wyróżnień.

PRACE NAGRODZONE:

I MIEJSCE –   Bartek Pardała        Samorządowe  Przedszkole nr 5 Kraków                      
II MIEJSCE – Ewa Filarska            Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi Stargard      
III MIEJSCE – Igor Krupa             Miejskie Przedszkole nr 3 Ustka

PRACE WYRÓŻNIONE
1.Karol Molenda              Samorządowe Przedszkole nr 116 Kraków
2.Jakub Zaręba              Niepubliczne Przedszkole ,,Otwarte okno” z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi Tychy
3.Filip Hryciuk               Niepubliczne Przedszkole ,,Słoneczko” w Mostowie 
4.Zuzanna Matyszok        Przedszkole Publiczne w Starych Budkowicach
5.Ania Bernacka             Przedszkole przy Zespole Szkół w Łukowcu

Grono pedagogiczne Samorządowego Przedszkola nr 115 oraz policjanci i strażnicy miejscy od lat propagują wśród najmłodszych idee noszenia odblasków. Mają również nadzieję, że wszelkie działania mające na celu podnoszenia świadomości dzieci w kwestii dbania o bezpieczeństwo własne i innych w przyszłości sprawi, że na naszych drogach będzie mniej wypadków z udziałem pieszych.

Z wizytą w Przedszkolu nr 7 w Olkuszu 

W dniu 27  października 2016 roku policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie  odwiedzili dzieci z Przedszkola nr 7  w Olkuszu. W trakcie wizyty dzieci zapoznawały się z zasadami bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku i w domu, poruszania się po drodze, kontaktu z osoba obcą, kontaktu z psem. Ponadto przypomniano o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia. Dzieci również mogły dowiedzieć się m. in.: na czym polega praca w Policji, jak wygląda sprzęt policyjny. Wspólnie z policjantami dzieci odwiedził również Inspektor Wawelek – maskotka KWP w Krakowie.

 

Bezpieczeństwo w Internecie - Szkoła Podstawowa Świętej Rodziny w Krakowie

W dniu 21 października 2016 roku policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie  odwiedzili dzieci w Szkole Podstawowej Świętej Rodziny w Krakowie. W trakcie spotkań omówiono z dziećmi zasady bezpiecznego korzystania z internetu, przedstawiono z jakimi niebezpieczeństwami dzieci mogą się spotkać w trakcie korzystania z komputera oraz telefonów komórkowych, jak należy zachowywać się w szkole, podczas zabaw na podwórku i w domu, poruszania się po drodze, kontaktu z osoba obcą oraz co to są zachowania niebezpieczne. 

 

„Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” - konferencja w Zakopanem 

W dniach 3 – 5 października 2016 roku w Zakopanem została zorganizowana przez Wydział Prewencji KWP w Krakowie oraz Departament Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego szósta konferencja szkoleniowa obejmująca profilaktykę cyberzagrożeń w ramach realizacji projektu „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”. Do udziału w konferencji zostało zaproszonych 104 policjantów z Komend Powiatowych Policji, Komend Miejskich Policji, Komisariatów Policji, Posterunków Policji, jak również z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy w swoich jednostkach zajmują się prewencją kryminalną i profilaktyką społeczną.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Pani Sylwia Grzesiak – Ambroży – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Słowa powitania skierował także do zgromadzonych uczestników I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – insp. Paweł Dzierżak.

Obecni na konferencji byli także:

 • Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Pan Marcin Ślusarski
 • Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie – mł. insp. Piotr Kulesza
 • Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Krakowie – podinsp. Jacek Górecki

Prelegentami, którzy prowadzili warsztaty dla uczestników konferencji byli:

 • mł. insp. Jan Klima – Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie – „Ochrona danych osobowych i danych wrażliwych w cyberprzestrzeni”
 • Pan Mariusz Fila – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w Warszawie – „Dzieci i młodzież w Internecie – szanse i zagrożenia, nowe trendy”
 • dr Alicja Żyłka, dr Łukasz Faber – Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie – „Prywatność i bezpieczeństwo w Sieci – przegląd zagrożeń i metod ochrony”
 • Pani Marta Witkowska – Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie – „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie – jak prowadzić skuteczne działania edukacyjne”.

Zauważyć należy, że projekt jest realizowany na terenie Małopolski od 2012 roku. Dotychczas projektem zostało objętych 1389 szkół podstawowych, prawie 240 tysięcy dzieci, 38 tysięcy rodziców i opiekunów i ponad 16 tysięcy nauczycieli i pedagogów.

Konferencja była też okazją do omówienia aktualnych wyzwań stojących przez Policją, tj. m.in. realizacji:

 • Koncepcji działań Policji w zakresie profilaktyki społecznej na lata 2015 – 2018
 • Priorytetów i zadań priorytetowych Komendanta Głównego Policji na lata 2016 – 2018
 • Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

oraz

 • Aplikacji „Moja komenda”.

 

Dojazdów - Festyn rodzinny 

W dniu 16 września 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wspólnie ze Strażą Miejską z Krakowa wzięli udział w festynie w miejscowości Dojazdów.  Dla dzieci i młodzieży policjanci przygotowali różnego rodzaju konkursy tj. rebusy, quizy, krzyżówki dotyczące  bezpieczeństwa.

Dodatkowo zostało przygotowane stanowisko profilaktyczne, przy którym można było otrzymać materiały informacyjno – edukacyjne, malowanki oraz drobne upominki. Najmłodsi otrzymywali pamiątkową kartkę „Wawelka” wraz z „odciskami” swoich palców. 

Ponadto milusińscy mogli zapoznać się z pracą Policji oraz poczuć się przez chwilę jak prawdziwi policjanci przymierzając mundury policyjne.

 

 

„Marsz Jamników”  

W dniu 11 września 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyli w imprezie organizowanej przez Radio Kraków „Marsz Jamników”. Policjanci omawiali zasady funkcjonowania „Zielonej strefy” (mail, który jest umieszczony na stronach internetowych wszystkich jednostek Policji). „Zielona strefa” została utworzona w celu wymiany informacji na temat przypadków znęcania się nad zwierzetami oraz łamiania przepisów CITES – Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wygnięciem. Poruszano także kwestię odpowiedzialności prawnej opiekunów zwierząt oraz bezpiecznego zachowania podczas kontaktu ze zwierzętami. 

 

Łysokanie - Spotkanie z Policją 

W dniu 20 sierpnia 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie wzięli udział w plenerowym spotkaniu prewencyjnym w miejscowości Łysokanie.  

Dla dzieci i młodzieży policjanci przygotowali różnego rodzaju konkursy tj. rebusy, quizy, krzyżówki dotyczące  bezpieczeństwa podczas wakacji jak również w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolonego. Dodatkowo zostało przygotowane stoisko profilaktyczne przy którym można było otrzymać materiały informacyjno – edukacyjne, malowanki oraz drobne upominki. Najmłodsi otrzymywali pamiątkową kartkę „Wawelka” wraz z „odciskami” swoich palców.  Ponadto milusińscy mogli zapoznać się z pracą Policji oraz poczuć się przez chwilę jak prawdziwi policjanci przymierzając mundury policyjne.

Podczas imprezy został rozstrzygnięty konkurs na logo miejscowości Łysokanie a główną nagrodę wręczył gość honorowy Wojewoda Małopolski Józef Pilch.

 

Bezpieczeństwo w turystyce - Gorczański Park Narodowy 

W dniu 13 sierpnia 2016 roku policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyli w imprezie plenerowej organizowanej przez Gorczański Park Narodowy „Weekend z Gorczańskim Parkiem Narodowym”. W trakcie spotkanie na uczestników czekało wiele atrakcji: warsztaty etnograficzne, zabawy przyrodnicze, oraz wycieczki w góry z przewodnikiem. Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadzili działania profilaktyczno – edukacyjne, mające służyć poprawie bezpieczeństwa turystów, poprzez podnoszenie świadomości w zakresie zagrożeń i sposobów ich unikania oraz szukania pomocy w razie potrzeby. Adresatami działań były dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe wypoczywające w górach.

 

„Bezpieczne wakacje” w CH Czyżyny

W dniu 22 czerwca 2016 roku w ramach „Bezpiecznych Wakacji” policjanci Wydziału Prewencji oraz Komisariatu Wodnego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie uczestniczyli w pikniku dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Centrum Handlowe „Czyżyny” w Krakowie.

W trakcie imprezy przeprowadzono liczne pokazy oraz konkursy promujące zdrowy styl życia, a także kształtujące bezpieczne zachowania w okresie wakacyjnym. Podczas powyższego przedsięwzięcia uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu Nowej Huty wzięli udział w prelekcjach na temat bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń związanych z używaniem narkotyków i dopalaczy oraz odpowiedzialnością prawną nieletnich.

Każda osoba, która odwiedziła nasze stanowisko otrzymała materiały promujące zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz w miejscu zamieszkania. Najmłodszym przekazano również pamiątkową kartkę „Inspektora Wawelka” wraz z „odciskami” swoich palców.W zorganizowanych konkursach uczestnicy zostali również nagrodzeni odblaskami, materiałami profilaktycznymi oraz słodkim upominkiem.

[23.06.2016]

„Bezpieczne wakacje” w CH Czyżyny - zaproszenie

W dniu 22 czerwca 2016 roku w godzinach od 10:00 – 17:00 – na terenie Centrum Handlowego Czyżyny odbędzie się impreza pod hasłem „Bezpieczne wakacje”, której celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z zasadami bezpiecznego zachowania podczas wakacji nad wodą, w mieście i w górach oraz nauka odpowiedniego reagowania w razie realnych zagrożeń. Dzieci będą także miały okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez przedstawicieli Policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Pożarnej w zakresie bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy.

W programie imprezy przewidziane są liczne konkursy i zabawy dla dzieci – w tym tor przeszkód sprawdzający wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na drodze, wielka gra planszowa „Bezpieczny powrót do domu”  z użyciem znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych oraz zdobywanie dziecięcego prawa jazdy. Dla chętnych będzie także możliwość wykonania zdjęcia oraz spotkanie z maskotką krakowskiej Policji – Inspektorem Wawelkiem.

[21.06.2016]

 

Dziecko wobec przemocy. Kiedy kończy się agresja a zaczyna przemoc ?” - Konferencja

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie wspólnie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Krakowie już po raz czternasty zorganizowały wojewódzką konferencję poświęconą problematyce przemocy w rodzinie.

Tegoroczna konferencja pt. „Dziecko wobec przemocy. Kiedy kończy się agresja, a zaczyna przemoc?” odbyła się w dniu 08 czerwca 2016 roku w Muzeum Żydowskim „Galicja” w Krakowie, która wpisała się w obchodzony 4 czerwca „Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji”.

Celem konferencji była refleksja nad sytuacją dzieci uwikłanych w przemoc, zarówno jako osób jej doświadczających, jak i niejednokrotnie – stosujących przemoc w relacjach rówieśniczych. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Społecznego Doradcy Rzecznika Praw Dziecka na temat przemocy w wychowaniu, wzbogacone prezentacją wyników badań prowadzonych przez Rzecznika w tym obszarze. Dalsze rozważania były poświęcone problematyce zachowań krzywdzących stosowanych przez dzieci, agresji dzieci w tym przemocy rówieśniczej, a także przemocy z wykorzystaniem nowych technologii. Przedsięwzięcie było również okazją do zapoznania się z działaniami małopolskiej Policji w zakresie przeciwdziałania i zwalczania cyberprzemocy. Istotnym punktem konferencji, stanowiącym rozwinięcie poruszanych zagadnień, pozwalającym na wymianę doświadczeń w omawianych obszarach były panele dyskusyjne.

W trakcie konferencji miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień w VII Małopolskim Konkursie „Przeciw Przemocy”. Nagrody były przyznawane jednostkom administracji samorządowej na szczeblu gminnym i powiatowym oraz organizacjom pozarządowym.

Biorąc pod uwagę spełnienie przez gminy i powiaty wskazanych w Regulaminie konkursu kryteriów, szczególnie zaś efektywność i innowacyjność realizowanych działań, Kapituła Konkursu przyznała następujące nagrody:

dla najlepszego powiatu:

Powiat limanowski

podmiot zgłaszający:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej – za kontynuację szerokiego wachlarza działań skierowanego do różnych grup odbiorców, interdyscyplinarność i zaangażowanie
w realizowane działania.

dla najlepszej gminy:

Gmina Polanka Wielka

podmiot zgłaszający:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Polance Wielkiej – za szerokie spektrum podejmowanych działań skierowanych do różnych grup odbiorców, w tym całych rodzin, mieszkańców, rodziców, osób starszych oraz wsparcie kadr w formie superwizji.

oraz przyznać wyróżnienia dla gminy:

Gmina Miejska Kraków

podmiot zgłaszający:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie – za innowacyjne podejście do działań w obszarze przeciwdziałania przemocy i skierowanie ich do grupy mało dostrzeganej tj. objęcie wsparciem świadków przemocy.

Ponadto Kapituła Konkursu wyróżniła organizację pozarządową, która złożyła kwestionariusz uczestnictwa tj. Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – KRAFOS – za działania uzupełniające lukę we wsparciu oferowanym osobom doświadczającym przemocy oraz duży zasięg działania i interdyscyplinarność.

[13.06.2016]

„Przywrócić Dzieciom Uśmiech”

W dniu 5 czerwca 2016 roku w miejscowości Żmiąca k/Laskowej odbyło się IX Spotkanie Dzieci oraz ich Przyjaciół połączone z Małopolskimi Spotkaniami Rodzin Adopcyjnych. Była to impreza plenerowa przygotowana dla dzieci z Domu Dziecka w Żmiącej, Ośrodka Adopcyjnego i Centrum Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych z Krakowa.

Imprezę honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa.

W przedsięwzięciu udział wzięli również policjanci Wydziału Prewencji, Wydział Ruchu Drogowego, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie oraz przewodnicy wraz z psami służbowymi z KMP w Nowym Sączu. Najmłodsi mogli przymierzyć mundury policyjne, obejrzeć sprzęt i wyposażenie policjanta, dzięki czemu mogli zapoznać się z pracą Policji oraz poczuć się przez chwilę jak prawdziwi policjanci.

 

Dzieci  otrzymały materiały profilaktyczne, malowanki, drobne upominki oraz  pamiątkową kartkę „Wawelka” wraz z „odciskami” swoich palców. 

[10.06.2016]

„Rodzinne Święto Patrona – Festiwal Nauki, Wiedzy i Kultury”

W dniu 5 czerwca 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie uczestniczyli w imprezie plenerowej z okazji Rodzinnego Dnia  Patrona   zorganizowanego  w Zespole Szkół w Więcławicach Starych.

Policjanci dla dzieci przygotowali  stanowisko profilaktyczne przy którym każdy mógł zapoznać się z pracą Policji, zobaczyć sprzęt policyjny oraz zrobić sobie zdjęcie z maskotką małopolskiej Policji „Inspektorem Wawelkiem”.

W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym dzieci i młodzież mogła również porozmawiać z policjantami  o zasadach bezpiecznych zachowań podczas spędzania wolnego czasu nad wodą , w górach, w miejscu zamieszkania, co to są zachowania ryzykowne, jak zachować się w przypadku, gdy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji
i jak ich uniknąć oraz gdzie szukać pomocy. Ponadto przypomniano o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia. Wszystkie dzieci otrzymały materiały profilaktyczno –informacyjne pn. „Bezpieczna Woda”, „Bezpieczne Wakacje” oraz elementy odblaskowe.

Najmłodsi otrzymywali również pamiątkową kartkę „Inspektora Wawelka” wraz z „odciskami” swoich palców.

[10.06.2016]

 

I Małopolska Olimpiada o Bezpieczeństwie  dla Przedszkolaków” - finał

W dniu 14 kwietnia 2016 roku w Komisariacie Policji w Trzebini odbył się finał „I Małopolskiej Olimpiady o Bezpieczeństwie dla Przedszkolaków”. Celem Olimpiady było sprawdzenie wiedzy dzieci z zakresu bezpieczeństwa i odpowiedniego zachowania się różnych sytuacjach, kształtowania odpowiednich postaw dotyczących unikania zachowań ryzykownych oraz promowania bezpiecznego stylu życia.

W pierwszym etapie Olimpiady dzieci z przedszkoli z woj. małopolskiego w swoich przedszkolach odpowiadały na pytania w  formie quizu oraz wykonywały prace plastyczne, które  jury w dniu 21 marca br. oceniło i  wyłoniło 15 finalistów. Wszyscy uczestnicy olimpiady otrzymali nagrody oraz dyplomy.

[19.04.2016]

„I Małopolska Olimpiada o Bezpieczeństwie dla Przedszkolaków” - I etap

W dniu 21.03.2016 roku został zakończony I etap „I Małopolskiej Olimpiady o Bezpieczeństwie  dla Przedszkolaków”. W Przedszkolu Samorządowym nr 2 w Trzebini zebrało się jury, które oceniło nadesłane prace i wyłoniło  15  przedszkolaków -  finalistów.

[31.03.2016]

Bezpieczne zakupy przedświąteczne

W dniu 19 i 20 marca 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie przeprowadzili działania prewencyjne dotyczące bezpiecznych zakupów przedświątecznych w CH Czyżyny oraz M1 w Krakowie. Funkcjonariusze przypominali o zasadach bezpiecznego kupowania i udzielali porad, na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Można było dowiedzieć się o tym jak bezpiecznie korzystać z bankomatów, jak uniknąć kradzieży kieszonkowej lub włamania do pozostawionego na parkingu samochodu. Policyjne stanowisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem osób robiących zakupy w obu centrach, a w szczególności przez osoby starsze, które zadawały policjantom dużo pytań oraz dzieliły się spostrzeżeniami na temat bezpieczeństwa.

Natomiast dzieci, które wzięły udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie – otrzymały upominki oraz kartki, na których składały własne odciski palców. Przy stoisku wystawiona była również maskotka małopolskiej Policji, przy którym dzieci robiły sobie pamiątkowe zdjęcie,  jednak dużą popularnością wśród wszystkich odwiedzających cieszył się jak zwykle „Inspektor Wawelek”, który wręczał dzieciom cukierki. 

[30.03.2016] 

Tydzień z Internetem w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej

Kolejne spotkanie z seniorami w ramach Tygodnia z Internetem odbyło się w Bibliotece Głównej na os. Stalowym w Nowej Hucie. Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie opowiedzieli o zagrożeniach wynikających z nieprzemyślanego korzystania z Internetu.

Dziś Internet to nie tylko rozrywka, ale także dla wielu narzędzie pracy. Każdego dnia przy pomocy internetu dokonujemy transakcji finansowych, albo robimy zakupy. Podczas spotkania policjanci apelowali, by być rozważnym, aby nie stać się ofiarą oszustów, którzy mogą wykorzystać naszą niewiedzę i np. wykraść nasze dane lub doprowadzić do nieuczciwej transakcji. Mundurowi przypomnieli słuchaczom o zasadzie ograniczonego zaufania ponieważ nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia po drugiej stronie. Seniorzy nie tylko wysłuchali prelekcji, ale również aktywnie uczestniczyli w zajęciach. 

[30.03.2016] 

Tydzień z Internetem 2016

W ramach realizacji projektu „Zagrożenia w sieci – profilaktyka, reagowanie” oraz obchodów „Tygodnia z Internetem 2016”, funkcjonariusz Wydziału Prewencji KWP w Krakowie - na zaproszenie Filii nr 8 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej - uczestniczył w spotkaniu z uczniami klasy V Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie.Przeprowadzone spotkanie obejmowało tematykę dotyczącą zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci komputerowej – Internetowej oraz promowanie bezpiecznych zachowań w Internecie oraz odpowiedzialności prawnej w tym zakresie.

[30.03.2016] 

Wizyta w Środowiskowym Domie Samopomocy

W dniu 15 marca 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie odwiedzili uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w ramach cyklu zajęć dotyczących bezpieczeństwa. Spotkanie z słuchaczami było okazją do poruszenia wielu tematów dotyczących zarówno bezpieczeństwa, jak i odpowiedzialności prawnej. Szczególną uwagę mundurowi poświęcili  zmianom w przepisach oraz przedstawili zasady postępowania w sytuacji, w której  mogą stać się ofiarą lub świadkiem przestępstwa bądź wykroczenia.


Dodatkowo omówiono tematykę dotyczącą stosowania się do przepisów prawa na ulicy, w środkach komunikacji miejskiej oraz przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez pieszego. Na zakończenie przekazano zebranym elementy odblaskowe. 

 [30.03.2016]

Tydzień z Internetem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie

W poniedziałek 14 marca2016 rokuw Bibliotece na Rajskiej w Krakowie policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie spotkali się z seniorami w ramach Tygodnia z Internetem.

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje internet. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Patronem honorowym Tygodnia z Internetem 2016 jest Ministerstwo Cyfryzacji oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W tym roku spotkania odbywają się pod hasłem „Bezpieczny e-konsument”.

W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się przede wszystkim:

 • Jak bezpiecznie zarządzać swoimi danymi w Internecie?
 • Jak zabezpieczać swoje dane? Jak tworzyć bezpieczne hasła do swoich kont? Czym może grozić niewylogowanie się z publicznych komputerów?
 • Jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych?
 • Jak bezpiecznie płacić za zakupy?
 • Jakie są podstawowe prawa konsumenckie przy zakupach w Internecie?
 • Kto (lokalnie) może pomóc w dochodzeniu swoich praw przy zakupach w Internecie?

[16.03.2016]

Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych

W dniach 09-12 marca 2016 roku w Zakopanem dwudziestoosobowa grupa policjantów z „Biegu z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” uczestniczyła w I części Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Organizacja jest światowym ruchem zrzeszającym ludzi dobrej woli, na co dzień strzegących prawa, głównie policjantów oraz innych służb.

Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie reprezentowali: nadkom. Izabela Ciarka, sierż. szt. Beata Wcisło z Wydziału Prewencji oraz mł. insp. w st. spocz. Stanisław Bodecki oraz nadkom. w st. spocz.  Janusz Satko-Skawiński.

Miejscem rozpoczęcia sztafety był cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie od płonącego znicza znajdującego się na grobie znanego olimpijczyka Stanisława Marusarza zapalono pochodnię. Następnie mundurowi zanieśli ogień na Plac Niepodległości, gdzie
w obecności mieszkańców oraz dziennikarzy dokonali uroczystego odpalenia pochodni olimpijskiej. Tradycją stało się, że podczas biegów towarzyszyli nam sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z różnych Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych-Polska. Kolejnym etapem był bieg z pochodnią głównymi ulicami Zakopanego, gdzie na trasie do Wielkiej Krokwi zawodnicy wzbudzili wielkie zainteresowanie zarówno gospodarzy miasta, jak i turystów. Wieczorem odbyła się Ceremonia Otwarcia Igrzysk, w której wzięli udział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser – Duda – Honorowy Patron Olimpiad Specjalnych. Podczas uroczystości policjanci uczestniczyli w zapaleniu znicza olimpijskiego.

Przez kolejne dwa dni mundurowi jako wolontariusze czuwali nad bezpieczeństwem uczestników oraz pomagali w sprawnym przeprowadzeniu zawodów sportowych w Centralnym Ośrodku Sportu Wielka Krokiew Zakopane. Podczas Ceremonii Zamknięcia pierwszego etapu Zimowych Igrzysk Znicz Olimpiad Specjalnych został zgaszony, natomiast „Ogień Nadziei” w asyście policjantów przekazany Strzegącym Prawa do Białegostoku.

[15.03.2016]

Mapy Zagrożeń

Informacja dotycząca przebiegu konsultacji społecznych w obszarze założeń Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa
w Polsce przeprowadzonych na poziomie wojewódzkim.

woj. małopolskie - LINK do dokumentu 

Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem

W dniu 22 stycznia 2016 roku na stoku narciarskim „RyterSki Raj” odbyły się zawody narciarskie dla dzieci w wieku 3-13 lat. Konkurs przeprowadzili policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przy udziale Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, Komisariatu Policji w Piwnicznej Zdroju oraz Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie.

Turniej składał się z dwóch części - teoretycznej (test z wiedzy o zasadach bezpiecznego zachowania na stoku) oraz praktycznej (zjazd na nartach). Zwycięzcy turnieju otrzymali nagrody, które zostały przekazane przez Europe Direct w Krakowie. Dodatkowo każdy uczestnik konkursu otrzymał element odblaskowy Caritas. Pogoda i frekwencja uczestników akcji „Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem” dopisały, atrakcje przygotowane dla dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie otrzymały upominki.

Współorganizatorami imprezy byli: Ośrodek Narciarski „RyterSki Raj”, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Krakowie, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Warta oraz Wawel S.A. Bezpieczne formy aktywnego spędzania wolnego czasu w zimie promował również policyjny smok, który towarzyszył dzieciom podczas zawodów.

[25.01.2016]

Bezpieczne ferie w mieście

W ramach akcji „ Bezpieczne ferie w mieście” w dniach 13 oraz 18 stycznia 2016 roku policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie  odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 155 w Krakowie.  W trakcie wizyty dzieci zapoznawały się z zasadami bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, omówiono zasady bezpiecznego spędzania czasu na podwórku i w domu, gdy wyjeżdżamy na narty lub gdy spędzamy czas na zjeżdżaniu na sankach.

Przećwiczono również z dziećmi jak należy zachować się w sytuacji gdy dojdzie do zdarzenia załamania się lodu podczas jeżdżenia na łyżwach. Ponadto zwrócono uwagę na  kontakty z osobami obcymi,a także z psami. Przypomniano o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia.

Dzieci również mogły dowiedzieć się m. in.: na czym polega praca w Policji. Na spotkanie z dziećmi przyjechali również przewodnicy psów służbowych z pieskami, którzy opowiedzieli o ich pracy. 

[20.01.2016] 

Profilaktyka w Klubie Seniora

Na zaproszenie osób stowarzyszonych w Klubie Seniora w Krakowie w dniu 15 stycznia 2016 roku policjanci Wydziału Prewencji KWP w Krakowie spotkali się z przybyłymi na spotkanie seniorami, którym przybliżona została tematyka

-        jak nie stać się ofiarą przestępstw: metody działania sprawców przestępstw,

-        oszustwa metodami „na wnuczka”, „na pracownika opieki społecznej”, „na funkcjonariusza”, itp.,

-        przestępstwa związane z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowość elektroniczna, oszustwa internetowe, korzystanie z bankomatów

[18.01.2016] 

24 Finał WOŚP z Policją

Po raz  kolejny małopolscy policjanci wzięli udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez cały dzień, ok. 300 policjantów mundurowych i po cywilnemu, czuwało nad bezpieczeństwem kwestujących oraz wszystkich uczestników imprez towarzyszących WOŚP w Krakowie.

Tegoroczny finał przebiegał spokojnie i bez większych zakłóceń. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, dbali o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także prowadzili działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.

Policjanci Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w jednej z krakowskich galerii zorganizowali stanowisko profilaktyczne, przy którym dzielili się swoją wiedzą na tematy związane z bezpieczeństwem oraz udzielali porad jak uniknąć zagrożeń. Mundurowi informowali osoby starsze, m. in:

 • jak nie stać się ofiarą przestępstw: metody działania sprawców przestępstw,
 • zagrożenia związane z korzystaniem z sieci internetowej, jak również sieci komputerowej,
 • oszustwa metodami „na wnuczka”, „na pracownika opieki społecznej”, „na funkcjonariusza”, itp.,
 • przestępstwa związane z bezpieczeństwem tzw. „wirtualnego pieniądza”, bankowość elektroniczna, oszustwa internetowe, 

Dodatkowo można było się dowiedzieć o ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Nieskradzione.pl. Kampania ta ma na celu uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby nie paść ofiarą kradzieży tożsamości. 

Ponadto wręczali też materiały profilaktyczno-edukacyjne, a także elementy odblaskowe. Podczas imprezy chętni przy pomocy alkogogli mogli również przekonać się jakie jest pole widzenia osoby nietrzeźwej, a także bez konsekwencji sprawdzić swój stan trzeźwości.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kartki pamiątkowe, na odwrocie których można było uwiecznić własne linie papilarne. 

[12.01.2016]

Z wizytą w SP nr 1 w Skawinie

W dniu 5 stycznia 2016 roku policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie  odwiedzili dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1  w Skawinie.  W trakcie wizyty dzieci zapoznawały się z zasadami bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku i w domu, poruszania się po drodze, kontaktu z osoba obcą, kontaktu z psem. Ponadto rozmawiano z dziećmi na temat agresywnych zachowań w szkole. Przypomniano o ważnych telefonach alarmowych wykorzystywanych w sytuacjach zagrożenia. 

[08.01.2016] 

starsze artykuły:

2015 r.

2014 r.

2013 r.