XXIX Zlot Aktywu Turystycznego - Szczecin 2015

                          XXIX ZLOT AKTYWU TURYSTYCZNEGO resortu spraw wewnętrznych - SZCZECIN 2015

                                                 

                                                                                                                                  

W dniach 15 – 17 kwietnia 2015 roku w Szczecinie odbył się XXIX Zlot Aktywu Turystycznego resortu spraw wewnętrznych, w którym uczestniczyło 65 przedstawicieli Klubów i Kół PTTK działających w jednostkach organizacyjnych Policji i Straży Granicznej w całym kraju.

Organizatorami Zlotu byli: Koło PTTK nr 39 „GRYFICI” przy Placówce Straży Granicznej w Szczecinie oraz Komisja Turystyki w resorcie spraw wewnętrznych. Baza noclegowa Zlotu mieściła się w hotelu „Marina Club” w Szczecinie.

Zlot objęty został honorowym mecenatem Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka, audział w Komitecie Honorowym przyjęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie insp. Jarosław Sawicki, Komendant Morskiego Oddziału SG w Gdańsku kontradm. SG Piotr Stocki, Burmistrz Miasta i Gminy Stepnica płk rez. SG Andrzej Wyganowski, Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, Prezes Żeglugi Szczecińskiej S.A. Dariusz Słaboszewski oraz Prezes Regionalnego Oddziału Szczecińskiego PTTK Danuta Borkowska.

W uroczystości otwarcia Zlotu uczestniczył Zastępca Komendanta Placówki SG w Szczecinie ppłk SG Krzysztof Sosnowski. Zgodnie z tradycją podczas uroczystości otwarcia nastąpiło przekazanie statuetki Zlotu przez ubiegłorocznego gospodarza – prezesa Koła PTTK „Sieradzki Szwędaczek” działającego przy KPP w Sieradzu Zbigniewa Sośnickiego aktualnemu gospodarzowi – prezesowi Koła PTTK „Gryfici” przy Placówce SG w Szczecinie Arturowi Ochałowi. Wręczone zostały także odznaki „Zasłużony w Pracy PTTK wśród Młodzieży”. Otrzymali je członkowie zarządu Koła „Gryfici” Elżbieta Adamus, Jacek Ogrodowicz i Henryk Talwik.

Środowy wieczór upłynął na poznawaniu historii Szczecina, którą przybliżył nam pan Tomasz Wieczorek z Zamku Książąt Pomorskich, prowadząc nas „Śladami Lubinusa” oraz na spotkaniu z piosenką turystyczną i szantami w wykonaniu „Gryfitów”.

W czwartek zaraz po śniadaniu wypłynęliśmy z „naszej” przystani statkiem  „Odra Queen” na rejs po jeziorze Dąbie i porcie szczecińskim, a potem pod przewodnictwem pań Doroty Jarochy i Agnieszki Michalak wyruszyliśmy na spacer po Szczecinie /Wały Chrobrego,  Muzeum Narodowe, Kościół św. Piotra i Pawła, Plac Solidarności i „Anioł Wolności”, Zamek Książąt Pomorskich, Stare Miasto, Plac Orła Białego, Katedra św. Jakuba – taras widokowy/.

Po tak uroczym, aczkolwiek wyczerpującym, spacerze udaliśmy się do Baru „Pasztecik”, aby spróbować szczecińskiego specjału, czyli pasztecików z mięsem i z  kapustą, popijanych czerwonym barszczykiem.

A po posiłku pojechaliśmy autokarem do Stepnicy – zaprzyjaźnionego z „Gryfitami” miasta i gminy, bo od 2002 roku wójtem, a później burmistrzem jest tam płk SG rez. Andrzej Wyganowski z b. Pomorskiego Oddziału SG w Szczecinie. Po „nowym” mieście /prawa miejskie od 1 stycznia 2014 roku/ oprowadzała nas pani Beata Rogalska – Skarbnik Gminy. To niewielkie miasteczko liczące 2 500 mieszkańców ma swój port rybacki, przystanie jachtowe, plażę, a nawet molo. Zwiedzanie Stepnicy zakończyliśmy obfitym posiłkiem podanym w uroczej „Kotlince” /Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej i Łowieckiej/, gdzie honory pani domu pełniła Sekretarz Gminy pani Mariola Kwiryng.

Piątek zaczęliśmy od  wizyty w Urzędzie Miejskim w Szczecinie, gdzie Zastępca Dyrektora Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej pan Andrzej Smoliński przedstawił nam prezentację o Szczecinie, a Zastępca Prezydenta Miasta Szczecina pan Bogdan Jaroszewicz omówił realizację najważniejszych inwestycji miejskich. Po wyjściu z Urzędu Miasta udaliśmy się na spacer po Jasnych Błoniach, Parku Kasprowicza i Parku Kownasa, by udać się na zwiedzanie Muzeum Techniki i Komunikacji w „Starej Zajezdni”. Stamtąd pojechaliśmy do „Baltic Barracks” kwatery Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – jedynego takiego korpusu stacjonującego na terenie Polski, składającego się z przedstawicieli 14 krajów - członków NATO Regionu Bałtyckiego.

Po powrocie do hotelu odbył się blok szkoleniowy z zakresu turystyki motorowej, który przeprowadzili kol. Józef Wrzeszczyński i Marek Włodarczyk oraz szkolenie z zakresu ratownictwa drogowego, które przeprowadził asp. Maciej Olechnowicz z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie.

Wieczorem podczas pożegnalnej kolacji podziękowaliśmy Arturowi Ochałowi i Jego koleżankom i kolegom za wspaniałe i profesjonalne przygotowanie spotkania, a „Bieluchy” z Chełma - tradycyjnie już - zaśpiewały organizatorom:

Na Zlot Turystów tu
do Szczecina
zjechał się aktyw RSW,
a u „Gryfitów” wesoła mina,
bo gospodarzą przecież tu.

Cóż to „Gryfici” nam oferują
oprócz hotelu „Marina”?
Zwiedzanie miasta, rejs po jeziorze,
wycieczkę też do Berlina.

(…)

                                          Dzięki Wam wielkie, „Gryfici” mili,                             
                 byliśmy godnie podjęci,
   
          tak pięknie żeście nas ugościli...
          
Za rok niech Piła się męczy!