AKTUALNOŚCI

Spotkania uczniów online z policjantami

Data publikacji 28.04.2021

Funkcjonariusze nowotarskiej komendy i jednostek podległych systematycznie prowadzą działania profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży. Policjanci przekazują informacje dotyczące zagrożeń i bezpieczeństwa w codziennym życiu. Przez ostatnie miesiące, z uwagi na pandemię i wprowadzone obostrzenia, w tym naukę zdalną dla uczniów, policjanci w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży spotkania profilaktyczne prowadzili online.

Podczas spotkań przez Internet z młodszymi uczniami policjanci poruszyli temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w życiu codziennym. Ostrzegali  także przed kontaktami z osobami nieznajomymi, również w Internecie. Przypominali o bezpiecznym korzystaniu z sieci, przestrzegali przed nadmiernym korzystaniem z Internetu i niekontrolowanym upływie czasu podczas grania w gry komputerowe.
Z uczniami klas starszych pogadanki poświęcone była odpowiedzialności karnej osób nieletnich, popełnianiu czynów zabronionych oraz cyberprzestepczości. Funkcjonariusze zapoznali młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. W trakcie rozmowy z uczniami poruszyli temat spożywania alkoholu, zażywania narkotyków i palenia papierosów oraz konsekwencji używania tych substancji w tak młodym wieku. Policjanci zapoznali młodzież z zagrożeniami, jakie mogą napotkać w wirtualnym świecie. Wyjaśnili zjawisko cyberprzemocy, jego formy i przejawy, a także co zrobić jeżeli staną się ofiarą cyberprzestępczości. Mundurowi uczulili słuchaczy jak nie stać się ofiarą oszustwa,  podczas sprzedaży i kupowania w sieci. Dużo uwagi mundurowi poświęcili problemowi nadmiernego korzystania z Internetu.
Praca i zaangażowanie funkcjonariuszy zostało docenione przez grono pedagogiczne, o czym świadczą przesyłane ze szkół podziękowania za przeprowadzone spotkania online. 
Mamy nadzieję, że niedługo wszystkie obostrzenia zostaną zniesione, dzieci będą mogły ponownie wrócić do szkolnych ławek a kolejne spotkania profilaktyczne z policjantami będą odbywały się już w szkołach.
 

  • policjant przy laptopie
  • policjant przy laptopie
Powrót na górę strony