AKTUALNOŚCI

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 – briefing prasowy

Dzisiaj odbył się breafing prasowy Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, z udziałem zastępcy Komendanta Wojewódzkiego policji w Krakowie inspektora Piotra Morajki i dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie Agnieszki Szlubowskiej. Uczestnicy odpowiadali na pytania dziennikarzy i podsumowali pierwszy miesiąc trwającego spisu.

W trakcie spotkania z dziennikarzami wojewoda apelował do wszystkich Małopolan, aby jak najszybciej spełnili swój społeczny obowiązek spisowy. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia.  Pani Agnieszka Szlubowska dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie apelowała natomiast, aby podawane przez mieszkańców Małopolski dane były rzetelne i zgodne z prawdą.

Jak poinformował inspektor Piotr Morajko, od początku trwania spisu nie doszło do żadnego zdarzenia przestępczego z nim związanego.  Przypomniał także, iż najbezpieczniejszą formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Komendant podkreślił, że w związku z pandemią w tym roku rachmistrzowie nie będą chodzić po domach, a zbieranie danych odbywać się będzie przez kontakt telefoniczny. Z tego powodu inspektor Piotr Morajko rekomendował abyśmy dla własnego bezpieczeństwa, sami kontaktowali się z rachmistrzami przez infolinię GUS. W trakcie spisu nie powinniśmy podawać żadnych informacji dot. kont bankowych czy numerów logowań czy danych kart płatniczych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do osoby dzwoniącej i mamy podejrzenie, że dzwoniący jest oszustem należy skontaktować się z policją.

Więcej na temat podsumowania pierwszego miesiąca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na stronie: https://www.malopolska.uw.gov.pl

Poniżej zamieszczamy bardzo istotne wskazówki Urzędu Statystycznego w Krakowie:

tekst dostępny cyfrowo

Pliki do pobrania

  • 15.89 KB
    Wskazówki Urzędu Statystycznego
Powrót na górę strony